Nedeľa, 26. jún 2022. Meniny má Adriána, zajtra Ladislav, Ladislava.

Experti zistili, ktorý druh mlieka je najhorší pre zdravie ľudí: Pitie tohto obmedzte!

Ilustračné fotoGaléria fotiek (2)
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com

MADRID - Veľa ľudí dbá na pravidelné pitie mlieka v snahe posilniť zdravie svojich kostí. Faktom však je, že všetko závisí od typu mlieka, ktorý konzumujete. Podľa novej štúdie zo Španielska môže jeden druh namiesto posilnenia zdravia kostí urýchliť starnutie mozgu. Experti ale dodávajú, že sú potrebné ďalšie výskumy.


Vo výskume, ktorý bol nedávno zverejnený v časopise Molecular Nutrition & Food Research, 4668 účastníkov vo veku od 55 do 75 rokov poskytlo informácie o svojich stravovacích návykoch. Zároveň absolvovali neuropsychologické testy. Všetci participanti mali vysoké riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. 

O dva roky neskôr vykonali experti rovnaké vyšetrenie. Zistili totiž možnú súvislosť medzi vyššou mierou kognitívneho poklesu a pitím plnotučného mlieka. Tieto zistenia ale nie sú finálne. "Najdôležitejším poznatkom z tejto štúdie je to, že ide o veľmi skoré pozorovacie zistenia, čo znamená, že ich nemožno brať ako evanjelium," uviedla dietologička Kristin Carlinová z Jersey City Medical Center. 

Experti zistili, ktorý druh
Galéria fotiek (2)
Zdroj: gettyimages.com

Zdravie môže ovplyvniť mnoho iných faktorov, ktoré výskumníci vo svojej práci nezohľadnili. "Ak zistíme, že vysoká spotreba mliečnych výrobkov koreluje s väčším poklesom kognitívnych funkcií, neznamená to, že je príčinou tohto poklesu," doplnila Carlinová. Ľudia, ktorí prijímajú veľa mliečnych výrobkov, môžu s väčšou pravdepodobnosťou zároveň prijímať veľa cukru. Vysoký príjem cukru a výsledné inzulínové skoky môžu byť skutočnou príčinou kognitívneho poklesu. Pokiaľ ide o pitie mlieka, odborníčka navrhuje mierny príjem mliečnych výrobkov, pričom je vhodné uprednostniť kvalitu pred kvantitou. Rovnako odporúča fermentované zdroje bohaté na probiotiká, ako je jogurt, kefír a lassi. 

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články