Streda, 19. január 2022. Meniny má Mário, Sára, Zara, zajtra Dalibor, Sebastián.

Jazvec hľadal potravu, náhodou objavil poklad: Archeológovia sú nadšení, zrejme to nie je všetko

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

GRADO - Španielski vedci predpokladajú, že nedávny nález súboru 209 rímskych mincí v jaskyni na severe krajiny, ktorý označujú za výnimočný, v skutočnosti "objavil" jazvec zúfalo hľadajúci potravu.


Mince, datované do 3. až 5. storočia n. l., boli nájdené v jaskyni pri obci Grado v severošpanielskom regióne Astúria. Našli ich len pár desiatok centimetrov od jazvečieho brlohu niekoľko mesiacov po tom, ako vlaňajšia cyklóna Filomena priniesla husté sneženie vo veľkých častiach krajiny. Výskumníci sa domnievajú, že snehová prikrývka prinútila jazveca zintenzívniť svoje úsilie pri hľadaní potravy; zviera sa začalo dobýjať do malej trhliny pri svojom brlohu v nádeji, že objaví bobule alebo červy.

Najväčší poklad rímskych mincí

Jazvec však, zdá sa, narazil na hromadu opotrebovaných rímskych mincí, ktoré boli vyrazené v mestách ako Konštantínopol a Solún, uviedol pre víkendové vydanie denníka El País archeológ Alfonso Fanjul Peraza. Väčšina z týchto mincí je vyrobená z medi a bronzu. Najväčšia z nich, s hmotnosťou viac než osem gramov a obsahom štyroch percent striebra, pochádza z Londýna. "Ide o najväčší poklad rímskych mincí, aký sa dosiaľ podarilo objaviť v jaskyni na severe Španielska," uviedli vedci v nedávno publikovanej štúdii. Nález predstavuje iba prvú fázu projektu; do danej oblasti sa plánujú vrátiť na ďalší terénny prieskum. 

VIDEO David objavil veľmi ťažký kameň: Keď zistil, čo má v skutočnosti doma, nechcel tomu veriť

Rimania dobyli Pyrenejský polostrov v roku 218 pred naším letopočtom a vládli tam do začiatku 5. storočia n. l., keď ich vytlačili Vizigóti. Archeológovia predpokladajú, že najnovší nález mincí bol zrejme súčasťou väčšieho pokladu, ktorý jeho majiteľ narýchlo ukryl v jaskyni so zámerom udržať ho v bezpečí počas politicky a spoločensky nestabilného obdobia.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články