Nedeľa10. december 2023, meniny má Radúz, zajtra Hilda

Vlaňajší lockdown kvôli KORONAVÍRUSU spôsobil nevídaný jav: Vedci bijú na poplach, hrozí desivý scenár

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/AP Photo/Lisa Leutner)

ŽENEVA - Vlaňajší pokles emisí sa výraznejšie nepremietol do koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére. Vo svojej správe to uvádza Svetová meteorologická organizácia (WMO). Koncentrácia týchto plynov, napríklad oxidu uhličitého, tak rástla aj minulý rok a zostáva výrazne nad hodnotami predpriemyselnej éry, uviedla agentúra DPA.

"Napriek prechodnému poklesu emisií nemalo spomalenie ekonomiky spôsobené pandémiou covidu viditeľný vplyv na úroveň koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére a na tempe rastu," píše sa v správe WMO. Napríklad koncentrácia oxidu uhličitého dosiahla rekordné hodnoty, hoci emisie vlani klesli o 5,6 percenta. Minulý rok činila koncentrácia 413,2 ppm (častíc na milión), v roku 2019 to bolo 410,7 ppm. Za bezpečnú hranicu koncentrácie oxidu uhličitého vedci považujú 350 ppm, tento limit bol prekonaný už v roku 1988. Vlaňajšia hodnota predstavovala 149 percent predpriemyselnej éry. Výrazne vyššiu úroveň v porovnaní s predpriemyselnou érou zaznamenávajú aj ďalšie skleníkové plyny, ako je metán či oxid dusný. 

Hrozivá správa Svetovej meteorologickej organizácie: Do 20 rokov majú úplne zmiznúť...

Oxid uhličitý zostáva v atmosfére aj niekoľko desiatok rokov. Vplyv jeho emisií má totiž tak veľkú zotrvačnosť. Zhruba polovicu CO2, ktorý je výsledkom ľudskej činnosti, vstrebajú ekosystémy ako dažďové pralesy. Ďalšia polovica emisií zostáva v atmosfére. V niektorých prípadoch ale schopnosť vstrebania CO2 klesá. Ide napríklad o amazonský prales, ktorý sa postupne stáva čistým zdrojom emisií. 

Vlaňajší lockdown kvôli KORONAVÍRUSU
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

Vedci považujú nadmerné emisie skleníkových plynov za jeden z dôvodov rastu svetových teplôt a globálnych zmien klímy. Podľa šéfa WMO Petteriho Taalasa musia štáty sveta zaviesť prísnejšie opatrenia, aby dosiahli cieľ obmedziť rast globálnej teploty o dva stupne v porovnaní s predpriemyselnou érou. Ak by koncentrácia skleníkových plynov rástla súčasným tempom, tak by rast teploty na konci storočia bol ďaleko vyšší než dva stupne. "Podobnú koncentráciu CO2 ako dnes Zem zaznamenala pred tromi až piatimi miliónmi rokov. Vtedy bola teplota o dva až tri stupne Celzia vyššia a hladiny oceánov o desať až dvadsať metrov vyššie. Na Zemi ale nežilo 7,8 miliardy ľudí," povedal Taalas. 

Vlaňajší lockdown kvôli KORONAVÍRUSU
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

O opatreniach na ochranu životného prostredia budú zástupcovia svetových vlád rokovať na klimatickej konferencii OSN, ktorá sa začne v nedeľu v škótskom Glasgowe. Časť krajín bude zrejme presadzovať sprísnenie cieľa na obmedzenie rastu teploty o 1,5 stupňa v porovnaní s predpriemyselnou érou. V auguste Medzivládny panel pre zmeny klímy (IPCC) varoval, že oteplenie o 1,5 stupňa je už neodvratné. 

Viac o téme: EmisieGlobálne otepľovanieKlimatické zmenySkleníkové plyny
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu