Štvrtok, 21. október 2021. Meniny má Uršula, zajtra Sergej.

Vedci varujú pred obrovskou hrozbou pre ľudstvo: Bude trvať stovky rokov a nedá sa jej zabrániť!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
14.10.2021 21:37

PARÍŽ - Svetové hladiny oceánu budú ešte celé stáročia nezadržateľne stúpať a zaplavia mestá, v ktorých aktuálne žije pol miliardy ľudí, tvrdia vedci v najnovšej štúdii. Tento trend nemožno zvrátiť, ani pokiaľ sa ľudstvu podarí udržať globálne oteplenie pod hranicou 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnou érou, čo je aktuálny svetový klimatický cieľ. O článku v časopise Enviromental Research Letters informoval agentúra APF.


Ak sa Zem oteplí o pol stupňa, ďalších dvesto miliónov obyvateľov miest bude pravidelne musieť znášať záplavy a silné búrky. Vyššia hladina mora zasiahne najmä ázijské krajiny - Čínu, Indiu, Indonéziu a Vietnam, ktoré zároveň v posledných rokoch budujú najviac uhoľných elektrární, píše sa v štúdii. Ohrozený je aj Bangladéš. 

Vedci varujú pred obrovskou
Zdroj: Getty Images

Ponurá PREDPOVEĎ vedcov: Deti, ktoré sa narodili v tomto roku, čaká ťažká budúcnosť

"V súčasnosti žije asi päť percent svetovej populácie pod úrovňou, ktorú svetové moria dosiahnu pri prílive pod vplyvom oxidu uhličitého, ktorý je už nahromadený v astmosfére," povedal šéf výskumu nezávislej organizácie Climate Central Ben Strauss. 

Vedci varujú pred obrovskou
Zdroj: profimedia.sk

Súčasná koncentrácia CO2 je o päťdesiat percent vyššia než bola v roku 1800, priemerná teplota na povrchu Zeme zas stúpla za rovnaký čas o 1,1 stupňa Celzia. To je podľa Straussa dostačujúce pre vzostup hladín morí o dva metre. Záväzky parížskej klimatickej dohody počítajú so vzostupom morí o tri metre, otázkou zostáva akurát to, za ako dlho k nim dôjde. 


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články