Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

Kokteil proti korone: Kombinácia týchto látok radikálne znižuje príznakový COVID-19!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
13.04.2021 08:42

BERN - Podanie kombinácie protikoronavírusových látok casirivimab a imdevimab znižuje riziko ochorenia COVID-19 a s príznakmi o zhruba 81 percent. Uviedol to švajčiarsky farmaceutický koncern Roche na základe klinickej štúdie v rozhodujúcej fáze testovania prípravkov, ktorých "kokteil" firma vyvinula v spolupráci s americkou spoločnosťou Regeneron.


U pacientov s príznakovou infekciou odoznejú symptómy po podaní kombinácie protilátok v priemere do týždňa. V kontrolnej skupine, ktorá dostávala placebo, to boli až tri týždne. Pri aplikácii skúmaných látok sa pritom nevyskytli neočakávané vedľajšie účinky. 

Kokteil proti korone: Kombinácia
Zdroj: Getty Images

V štúdii rozhodujúcej tretej fázy šlo o skúmanie rizika a záťaže plynúcich z covidu-19 v domácnostiach. Zhruba 1500 kontaktných osôb dostalo buď protilátkový preparát alebo placebo. Výsledky majú byť čo najskôr odovzdané schvaľovacím úradom, uviedla agentúra DPA. Takzvané monoklonálne protilátky sa vyrábajú v laboratóriách a na vírus útočia v jasne definovanom cieli. 

Závažné zistenie o ľuďoch, ktorí prekonali COVID-19: Až tretina z nich trpí týmito problémami

Predošlé výsledky výskumov hovorili o tom, že podanie kombinácie casirivimabu a imdevimabu môže u rizikových pacientov znížiť riziko ťažkého priebehu ochorenia alebo smrti o 70 percent. V súčasnosti látky skúma aj Európska agentúra pre liečivé prípravky (EMA), v USA je povolené ich núdzové používanie proti covidu-19. Kokteil dostal i bývalý americký prezident Donald Trump. V Európskej únii sa rozhodlo tento liek ako prvé experimentálne používať Nemecko. 


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články