°C

Utorok, 19. január 2021. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

V Austrálii zaznamenali tretíkrát za sebou desivý jav: Už čoskoro môžeme prísť o svetové dedičstvo

Veľká korálová bariéra
Veľká korálová bariéra
Zdroj: SITA/AP Photo/Randy Bergman, File
10.04.2020 09:03

SYDNEY - Austrálsku Veľkú koralovú bariéru zasiahlo ďalšie masové blednutie koralov - už tretie počas piatich rokov. Vedci predpokladajú, že obrovské straty naprieč najväčším systémom koralových útesov na svete spôsobili vyššie teploty vody, najmä vo februári. Informuje o tom spravodajský portál BBC.


Úrad pre správu morského parku Veľká koralová bariéra vo štvrtok informoval, že najnovšie letecké zábery ukázali, že vážnosť poškodenia naprieč bariérou sa líši, no zasiahnutých je viac oblastí, ako počas predchádzajúcich blednutí. Vedci ale tiež našli aj zdravé časti. "Útes sa ešte len začal spamätávať z následkov rokov 2016 a 2017 a máme tu tretie blednutie," vyjadril sa pre BBC vedúci vedec David Wachenfeld, podľa ktorého klimatické zmeny spôsobujú, že sú tieto udalosti vážnejšie a častejšie, takže sú horšie aj škody. 

V Austrálii zaznamenali tretíkrát
Zdroj: Getty Images

"Bariéra je stále dynamickým systémom plným života, no každá ďalšia takáto udalosť ju poškodí viac ako tá predchádzajúca," upozornil a vyzval, aby ľudia brali blednutie koralov ako celosvetovú výzvu na podniknutie čo najdôraznejších krokov proti klimatickým zmenám. Predchádzajúce dve masové blednutia v rokoch 2016 a 2017 poškodili dve tretiny bariéry. Zničili pritom nielen populácie koralov, ale aj prirodzené habitaty ďalších morských živočíchov. 

V Austrálii zaznamenali tretíkrát
Zdroj: Getty Images

Veľká koralová bariéra je dlhá zhruba 2300 kilometrov a od roku 1981 patrí medzi lokality Svetového dedičstva UNESCO. Globálne teploty stúpli už zhruba o jeden stupeň oproti predindustriálnemu obdobiu a Organizácia Spojených národov varuje, že ak stúpnu o 1,5 stupňa Celzia, svet príde o 90 percent koralov.


Galéria

Veľká korálová bariéra

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA/AP Photo/Randy Bergman, File

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články