FOTO Vedkyňa otvorila škatuľu s biotopom: Z toho, čo sa v nej nachádzalo, vás totálne strasie | Topky.sk

°C

Sobota, 18. január 2020. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

FOTO Vedkyňa otvorila škatuľu s biotopom: Z toho, čo sa v nej nachádzalo, vás totálne strasie

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Foto: Sedalia Police
15.12.2019 10:58

MELBOURNE - Huntsman, pavúk z čeľade maloočkovitých, patria medzi pavúčích gigantov Austrálie. Ekologička Angela Sandersová sa o tom presvedčila na vlastné oči. Keď otvorila škatuľu s biotopom vačice, našla nie jedného, ale niekoľko desiatok týchto pavúkov. Išlo o hniezdo, z ktorého majú vedci nesmiernu radosť.


Po anglicky huntsmans, po slovensky pavúky - lovci, poriadne prekvapili ekologičku z neziskovej organizácie Bush Heritage v Melbourne. Otvárala drevenú škatuľu s prirodzeným biotopom vačice, keď objavila hniezdo týchto pavúkov z čeľade maloočkovité. Väčšina ľudí by sa asi zhrozila, no Angela sa potešila. 

FOTO Vedkyňa otvorila škatuľu
Zdroj: Facebook/Bush Heritage Australia

Tento objav znamená, že ekosystémy, ktoré odborníci obnovovali, sú teraz dostatočne pripravené na silnú druhovú rozmanitosť. O toto sa snaží aj prírodná rezervácia Monjebup v západnej Austrálii, ktorej cieľom je obnoviť prirodzenú ekológiu pôdy. V rámci svojho úsilia zamestnanci vysadili stromy, ktoré zabezpečili prirodzený biotop pre zvieratá. V súčasnosti je v rezervácií dostatok zvierat, napríklad vačíc a pavúkov-lovcov, slúžiacich ako potrava pre väčšie zvieratá. Keďže ešte stále nie sú stromy v rezervácii dostatočne vyrastené, experti museli vytvoriť biotopy pre tieto zvieratá v drevených krabiciach. Pavúky z čeľade maloočkovitých sa tak dostali do biotopu vačíc. 

FOTO Vedkyňa otvorila škatuľu
Zdroj: SITA/AP/Peter Jaeger, Senckenberg Research Institute Frankfurt via the World Wildlife Fund)

Lovci zvyčajne prežívajú spolu pohromade pod kôrou stromov. Sandersová zistila, že škatule pavúkom mimoriadne vyhovujú. "Pavúky v nej sú rôznych druhov, rôznych veľkostí a farieb a tiež sú to exempláre rôznych vekových skupín," uviedla arachnologička Julianne Waldocková zo Západného austrálskeho múzea. 


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/pk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články