V starej krčme objavili záhadnú fľašu: Touto čudnou zmesou odháňali bosorky | Topky.sk

°C

Nedeľa, 8. december 2019. Meniny má Marína, zajtra Izabela.

V starej krčme objavili záhadnú fľašu: Touto čudnou zmesou odháňali bosorky

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
17.11.2019 13:03

WATFORD - Viktoriánska fľaša, ktorá vraj v minulosti slúžila ako ochrana pred čarodejníckymi silami, bola objavená v rodisku bosorky Angeliny Tubbsovej na juhovýchode Anglicka. Podľa odborníčky ide priam o fascinujúci nález. Prečítajte si, čo obsahovala.


Tubbsová sa narodila okolo roku 1761 v dedine Watford v grófstve Northamptonshire. Keď mala pätnásť rokov, zasnúbila sa s anglickým vojakom, ktorého prevelili do USA a ona ho tam nasledovala. Bývali v Saratoga Springs v New Yorku. Toto miesto je dodnes súčasťou takzvanej "temnej turistiky".

Spomínaná fľaša bola nájdená pri oprave spadnutého komína na dome, v ktorom kedysi sídlilo pohostinstvo a Angelina tam žila. Obsahuje rybie háčiky, ľudské zuby, sklo a neznámu tekutinu. "Pravdepodobne to znova niekde ukryjem, kým ju nenájde niekto iný o ďalších sto rokov," vyhlásil majiteľ budovy. 

FOTO Robotníci rekonštruovali historickú budovu: Zbúrali jednu priečku a... desivý objav za ňou!

Ceri Houlbrooková, lektorka folklóru a histórie na Univerzite v Hertfordshire, sa ale domnieva, že fľaša nepatrila Tubbsovej. "Nie je tak stará ako väčšina fliaš proti čarodejniciam, takže nepatrí Angeline Tubbsovej. No aj tak je to fascinujúci nález," vysvetlila. 

Ilustračné foto
V starej krčme objavili
Zdroj: Getty Images

Vedci z Archeologického londýnskeho múzea uviedli, že sklenené alebo kamenné nádoby sa používali na ochranu pred čarodejnicami. Archeológovia ich nachádzajú všade - pod podlahami historických budov, na cintorínoch či brehoch riek. Zvyčajne obsahujú špendlíky a nechty, niekedy aj moč. V rokoch 1644 až 1646 bolo vo východnom Anglicku za čarodejníctvo popravených až tristo ľudí. Podobné praktiky boli zrušené o necelé storočie neskôr, v roku 1736.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/pk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články