Piatok, 23. apríl 2021. Meniny má Vojtech, zajtra Juraj.

FOTO Chlapík kúpil v starožitníctve na prvý pohľad obyčajný kúsok: Predal ho za pol milióna

Zdroj: Getty Images
16.11.2019 13:27

HERTFORD - Chlapík kúpil vázu v charitatívnom obchode v anglickom grófstve Hertfordshire za jednu libru, predal ju za takmer pol milióna. Zistil totiž, že patrila cisárovi Qianlongovi, ktorý vládol v rokoch 1735 až 1796 v Číne. Ide tak o mimoriadne vzácny artefakt.


O pôvode vázy, ktorú neznámy kupec kúpil za jedinú libru (1,16 eura), nič netušil. Rozhodol sa preto, že ju predá na stránke eBay. Ani vo sne ale nečakal, že ponuka rozpúta doslova vojnu medzi potenciálnymi kupcami. Pochádza totiž z 18. storočia a patrila cisárovi Qianlongovi.

Muž preto navštívil odborníka z aukčnej siene Sworders Fine Art Auctioneers‘ v Essexe, kde sa konečne dozvedel hodnotu vázy. Napokon ju predal čínskemu kupcovi za 484 000 libier (562 000 eur), hoci experti odhadovali, že sa predá maximálne za 80 000 libier. 

FOTO Chlapík kúpil v
Zdroj: profimedia.sk

FOTO Chlapík kúpil v
Zdroj: profimedia.sk

"Váza je špeciálna, pretože je na nej nápis písaný samotným cisárom Qianlongom a musel si ju nechať vyrobiť na mieru. Smalt na váze je vzácny, pretože je žltej farby. Táto farba bola tradične vyhradená len pre cisára," uviedla Yexue Liová, vedúca oddelenia ázijského umenia vo Sworders. 

FOTO Chlapík kúpil v
Zdroj: profimedia.sk

Váza je označená symbolom, ktorý znamená, že nebola určená na export, ale výhradne pre jeden z cisárskych palácov. Je na nej dokonca napísaná imperiálna cisárska báseň. Pôvodný kupec, ktorý nechce byť menovaný, peniaze plánuje použiť na zabezpečenie svojej trojročnej dcéry do budúcnosti.


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/pk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články