Archeológovia onemeli od úžasu z toho, čo objavili v Peru: VIDEO nádherného nálezu | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Archeológovia onemeli od úžasu z toho, čo objavili v Peru: VIDEO nádherného nálezu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: profimedia.sk
22.08.2019 10:20

LIMA - Archeológovia v Peru našli nástenný reliéf, ktorý tu pred 3800 rokmi vytvorila takzvaná caralská civilizácia. Kamenné dielo zobrazujúce príchod dažďa by vedcom mohlo pomôcť objasniť, prečo došlo k úpadku tejto juhoamerickej kultúry, ktorá existovala súčasne s civilizáciami starého Egypta či Mezopotámie, informoval server BBC.


Reliéf vedci našli na nálezisku Vichama severne od peruánskej metropoly Lima. Podľa archeologičky Ruth Shadyovej zobrazuje stvorenie, ktoré je napoly ropuchou a napoly človekom, a ľudskú tvár. Pre najstaršiu z amerických civilizácií ropucha predstavovala vodu, tvár zobrazená pod ňou ukazuje človeka, ktorý čaká na životodarný dážď. Ďalší reliéf nájdený neďaleko zobrazuje štyri ľudské hlavy obtočené hadmi a semienko s ľudskou tvárou. Podľa vedcov boli reliéfy vytvorené najpravdepodobnejšie v období nedostatku a hladu - poukazujú na obdobie krízy, ktorým táto civilizácia z pohoria Ánd prešla. 

Archeológovia onemeli od úžasu
Zdroj: Youtube/euronews (deutsch)

Lokalita Caral v údolí Supe začala byť predmetom archeologického skúmania už začiatkom 20. storočia, až v 90. rokoch sa ale vďaka Shadyovej podarilo tieto nálezy datovať. Zistilo sa, že caralská kultúra existovala už pred 5000 rokmi, okolo roku 1800 pred naším letopočtom však došlo zatiaľ z nezistených dôvodov k úpadku. Práve tento reliéf z kritického obdobia môže pomôcť objasniť, čo sa so starobylou kultúrou stalo. 


 Prídite sa pozrieť na Medzinárodný festival Divadelná Nitra!


Archeológovia onemeli od úžasu
Zdroj: Youtube/euronews (deutsch)

V caralskej archeologickej lokalite, ktorá je od roku 2009 zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO, sa podarilo nájsť aj kostené hudobné nástroje, napríklad flauty. Táto kultúra sa ale preslávila najmä budovaním veľkých miest s monumentálnymi stavbami, predovšetkým stupňovitými pyramídami, na ich vrcholkoch sa konali obradnej rituály.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
VIDEO: Youtube/euronews (deutsch)

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články