FOTO Prvý objav roka 2019 v Egypte: Nález vo vnútri komory archeológov ohromil | Topky.sk

°C

Utorok, 12. november 2019. Meniny má Svätopluk, zajtra Stanislav.

FOTO Prvý objav roka 2019 v Egypte: Nález vo vnútri komory archeológov ohromil

Zdroj: SITA/AP/Roger Anis
06.02.2019 12:30

KÁHIRA - Archeológovia objavili v egyptskej provincii Minja južne od Káhiry staroveké pohrebné komory, v ktorých sa nachádza asi 40 múmií rôznej veľkosti aj pohlavia. Komory patrili rodine pochádzajúcej zo strednej triedy, ktorá zrejme žila v období dynastie Ptolemaiovcov či na začiatku rímskej alebo byzantskej éry, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na egyptských predstaviteľov.


VIDEO Majiteľ ukryl poklad do steny studne: Netušil, akú radosť urobí o 900 rokov neskôr

FOTO Prvý objav roka
Zdroj: SITA/AP/Roger Anis

Múmie sú v dobrom stave a najmenej desať z nich patrí deťom. V miestnostiach vedci objavili aj papyrusové zvitky a keramické predmety. Prvý objav tohto roka cez víkend slávnostne oznámil egyptský minister pre pamiatky Chálid Anan. Ceremónie sa zúčastnila aj ministerka pre cestovný ruch Ranja Mašátová a veľvyslanci alebo kultúrni atašé z 11 krajín s rodinami, informoval egyptský denník Al-Ahram.

FOTO Prvý objav roka
Zdroj: SITA/AP/Roger Anis

Ako Anan uviedol, veľvyslanci mu vraj vždy hovoria, ako obdivujú múmie v múzeách, teraz ich ale čakala odlišná skúsenosť - mohli ich vidieť priamo na mieste nálezu. Niektoré z múmií sa nachádzajú vo vnútri kamenného či dreveného sarkofágu, iné sú pochované v piesku či položené na podlahe hrobky.

FOTO Prvý objav roka
Zdroj: SITA/AP/Roger Anis

Egypt dúfa, že nové archeologické nálezy posilnia cestovný ruch. Od zvrhnutia niekdajšieho autokratického prezidenta Husního Mubaraka v roku 2011 totiž turistika značne utrpela, predovšetkým kvôli násilnostiam. Cestovný ruch tvorí významnú časť egyptskej ekonomiky.


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články