Obrovská revolúcia na Sahare: Vedci chcú zmeniť jej podobu, ľudstvu by to výrazne pomohlo | Topky.sk

Štvrtok, 27. jún 2019. Meniny má Ladislav, Ladislava, zajtra Beáta.

Obrovská revolúcia na Sahare: Vedci chcú zmeniť jej podobu, ľudstvu by to výrazne pomohlo

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
13.09.2018 16:30

ILLINOIS - Medzinárodný tím klimatológov, vedcov z iných odborov a odborníkov z oblasti energetiky je presvedčený, že ľudstvu by výrazne pomohlo, keby na Sahare vznikli obrovské plochy posiate solárnymi panelmi a veternými turbínami. Ako uvádzajú v štúdii, ktorú minulý týždeň zverejnil jeden z najrenomovanejších vedeckých magazínov Science, takéto riešenie by pre celý svet znamenalo obrovské úspory energie, a navyše by malo výrazne pozitívny vplyv aj na samotnú Saharu, kde by prispelo k častejším zrážkam a premene častí púšte na oblasti pokryté vegetáciou.


"Náš model ukazuje, že obrovské farmy solárnych panelov a veterných turbín na Sahare by viac ako zdvojnásobili množstvo zrážok, a to predovšetkým v oblasti Sahelu. V dôsledku toho sa podiel územia pokrytého vegetáciou zvyšuje približne o 20 percent," tvrdí jeden z autorov štúdie, Yan Li z University of Illinois. 

Obrovská revolúcia na Sahare:
Zdroj: Getty Images

Britská BBC pripomína, že o vplyve rotácie veterných turbín na množstvo zrážok sa vedelo už dávnejšie. Princíp spočíva najmä v premiešavaní horných vrstiev teplejšieho vzduchu, ktoré má v konečnom dôsledku efekt na vyššie množstvo zrážok. Podobný efekt však funguje i pri solárnych paneloch, ktorých výskyt znižuje množstvo pôdou odrážaného slnečného svetla a môže viesť až k 50-percentnému nárastu zrážok. To má samozrejme vplyv aj na mierne zvyšovanie teplôt, podľa autorov štúdie by bol však jeho efekt v rámci globálneho otepľovania zanedbateľný. 

Vedci varujú pred katastrofou: Ak do roku 2035 nezmeníme TOTO, ľudstvo čaká bod bez návratu

Model, s ktorým skupina vedcov okolo Yana Li pracovala, rátal s umiestnením veterných turbín a solárnych panelov na obrovskej ploche s rozlohou až deväť miliónov štvorcových kilometrov. Ak by sa tento obrovský projekt realizoval, mohol by podľa nich vyprodukovať každoročne až štyrikrát viac energie, ako sa v súčasnosti ročne spotrebuje na celom svete.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články