Chlpaté bradavky u žien môžu signalizovať vážny zdravotný problém: Na toto si dávajte pozor! | Topky.sk

Pondelok, 20. august 2018. Meniny má Anabela, zajtra Jana.

Chlpaté bradavky u žien môžu signalizovať vážny zdravotný problém: Na toto si dávajte pozor!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
13.02.2018 12:25

LONDÝN - Možno sa vám to nepáči, ale ľudské telo je jednoducho pokryté chlpmi. Bez tejto vrstvy by nám bolo chladnejšie a navyše nám poskytuje ochranu pred odreninami. Nehovoriac o tom, že na niektorých miestach nám pomáha udržiavať nečistoty a baktérie ďalej od tela. Nie je niečím výnimočným, že sa ochlpenie vyskytuje aj okolo bradaviek u žien, čo má súvis s produkciou hormónov, ako je testosterón. Niekedy však môže signalizovať aj vážne ochorenie.


Vyplastikovaná česká kráska: Nebezpečná infekcia... Hrozí jej amputácia!

1. Cushingov syndróm

Podľa portálu The Sun by prílišné ochlpenie bradaviek mohlo byť príznakom Cushingovho syndrómu, ktorý je spôsobený priveľkým množstvom hormónu kortizolu v tele.

Prejavuje sa aj zvýšením množstva tuku na hrudi a bruchu, červenou, nafúknutou tvárou, tvorbou ľahkých modrín, slabosťou v horných končatinách a nohách, nízkym libidom, depresiou a zarastaním chlpmi.

Ak nie je liečený, môže sa Cushingov syndróm stať závažným zdravotným problémom. Vzniká však aj v dôsledku brania steroidných liekov alebo pri nádore na hypofýze v mozgu alebo pri nádore v nadobličkách.

Chlpaté bradavky u žien
Zdroj: thinkstock.com


2. Syndróm polycystických vaječníkov

Pri polycystických vaječníkoch nedokáže žena dosiahnuť ovuláciu, pretože vaječníky nie sú schopné uvoľniť vajíčko. V závažných prípadoch môžu pacientky zaznamenať prudký rast chlpov na tvári, hrudníku, chrbte a pozadí.

S nežiadúcim ochlpením sa dá zatočiť pomerne ľahko a existuje niekoľko spôsobov, ako ho odstrániť. Medzi tie dlhodobejšie riešenia patrí elektrolýza alebo využitie laseru, no treba si aj všímať nezvyčajnosť rastu ochlpenia, ktorý môže signalizovať, že niečo nie je v poriadku.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
FOTO: thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články