Narodeninová paráda za milión: 91-ročný prezident pozval 20-tisíc ľudí, dali si slona! | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Narodeninová paráda za milión: 91-ročný prezident pozval 20-tisíc ľudí, dali si slona!

Mugabe (91) to riadne roztočil.
Mugabe (91) to riadne roztočil.
Zdroj: SITA
01.03.2015 14:00

VICTORIA FALLS – Oslava 91. narodenín prezidenta Roberta Mugabeho sa nedá nazvať inými slovami ako honosná, luxusná či dokonca extrémna. Okolo 20-tisíc ľudí pozvala hlava afrického štátu Zimbabwe do golfového rezortu pri Viktóriiných vodopádoch, okrem iného aj školopovinné deti celkovo z desiatich provincií. Viac ako milión dolárov minuli napríklad na slonie mäso či tisíc izieb v hoteloch naokolo.


Lokálni obyvatelia priznali, že prezident objednal dva čerstvo zastrelené slony, byvola a leva. Kým niektorí vnímajú každoročné oslavy ako „perverzný posmech uprostred hospodárskej krízy krajiny", ktorej vládne Mugabe viac ako tridsať rokov, iní na svojho osloboditeľa a hrdinu nedajú dopustiť. Mugabe dokonca dostane podporu strany aj v ďalších, nadchádzajúcich prezidentských voľbách v roku 2018.

Mugabe (91) to riadne
Zdroj: SITA

Mugabe (91) to riadne
Zdroj: SITA

Robert Mugabe sa narodil 21. februára 1924, k moci sa dostal v roku 1980 a stál pritom, keď krajina získala nezávislosť. Európska únia predĺžila začiatkom februára o ďalší rok sankcie voči africkému štátu Zimbabwe, vrátane cestovného zákazu a zmrazenia majetku prezidenta Roberta Mugabeho a jeho manželky Grace.

Mugabe (91) to riadne
Zdroj: SITA

Mugabe (91) to riadne
Zdroj: SITA

Od zavedenia sankcií v roku 2002, ktoré boli reakciou na volebné podvody a porušovanie ľudských práv v tomto juhoafrickom štáte, EÚ svoje reštriktívne opatrenia zmiernila, aby vytvorila v Zimbabwe priestor pre politické reformy. Napriek tomu však únia ponechala v platnosti zbrojné embargo a takisto opatrenia týkajúce sa prezidentského páru.

Mugabe (91) to riadne
Zdroj: SITA

Mugabe (91) to riadne
Zdroj: SITA

Zimbabwe dostalo tento týždeň od EÚ humanitnú pomoc vo výške 234 miliónov eur – prvú od zavedenia sankcií. Únia sa tiež začiatkom mesiaca vyjadrila, že 91-ročný prezident Mugabe by teoreticky mohol dostať povolenie cestovať do krajín EÚ, pokiaľ by išlo o cestu súvisiacu s jeho tohtoročným predsedníctvom v Africkej únií.

Mugabe (91) to riadne
Zdroj: SITA


Galéria

Mugabe (91) to riadne Mugabe (91) to riadne Mugabe (91) to riadne Mugabe (91) to riadne Mugabe (91) to riadne Mugabe (91) to riadne Mugabe (91) to riadne Mugabe (91) to riadne

Nástroje k článkuZDROJ: The Daily Telegraph, TASR/bap
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články