Mugabe prvýkrát na verejnosti: Armáda rokuje, pátrajú po jeho manželke | Topky.sk

°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Mugabe prvýkrát na verejnosti: Armáda rokuje, pátrajú po jeho manželke

Mugabe sa objavil prvýkrát od puču na verejnosti.
Mugabe sa objavil prvýkrát od puču na verejnosti.
Zdroj: SITA/AP/Tsvangirayi Mukwazhi
17.11.2017 12:15

HARARE - Zimbabwiansky prezident Robert Mugabe sa v piatok objavil na verejnosti, a to po prvý raz od prevzatia moci v krajine armádou a umiestnenia prezidenta do domáceho väzenia. Ako informovala agentúra AP, Mugabe (93) sa objavil na univerzitných promóciách na okraji Harare, metropoly Zimbabwe.


Odetý v akademickom odeve a s klobúkom na hlave Mugabe pomaly kráčal po červenom koberci k pódiu. Prítomné boli tisíce absolventov univerzity. Na pódiu si Mugabe s absolventmi zaspieval štátnu hymnu a následne oznámil začiatok promočného obradu.

Mugabe sa zúčastnil na podujatí v čase mimoriadnej série rokovaní s regionálnymi lídrami o ukončení jeho vlády. Armáda sa snaží o prejav rešpektu voči najstaršiemu prezidentovi na svete, a to tým, že ho stále oslovuje "prezident" a "vrchný veliteľ".

Robert Mugabe
Zdroj: SITA

Armáda pokračuje v rokovaniach

Zimbabwianska armáda v piatok oznámila, že pokračuje v rokovaniach s prezidentom Robertom Mugabem o ukončení jeho vlády. Výsledok zverejní čo najskôr. Zároveň pátra po Mugabeho najbližších spojencoch a jeho manželke Grace.

Mugabe sa objavil prvýkrát
Zdroj: SITA/AP/Ben Curtis

Ako informovala agentúra AP, armáda vo vyhlásení uviedla, že "dosiahla významný pokrok v operácií na odstránenie zločincov z okruhu prezidenta Mugabeho". Zatkla už niekoľko osôb, ďalšie sú na úteku. Tieto osoby "spáchali zločiny, ktoré spôsobovali sociálne a ekonomické utrpenie v Zimbabwe", tvrdí armáda. Ide o jej prvé verejné vyhlásenie od prevzatia moci v krajine pred dvoma dňami a umiestnení Mugabeho (93) do domáceho väzenia, poznamenala agentúra DPA.


MIMORIADNA SPRÁVA Vojenský puč: Armáda obsadila krajinu, diktátora Mugabeho zvrhli


Zimbabwianske štátne noviny zverejnili vo štvrtok nové fotografie Roberta Mugabeho zo stretnutia s armádnym veliteľom, generálom Constantinom Chiwengom, ktorý riadil v noci na stredu prevzatie moci v africkej krajine ozbrojenými silami.

Robert Mugabe
Zdroj: SITA

V Zimbabwe pritom pokračujú rozhovory o riešení tamojšej politickej krízy a o pravdepodobnom konci Mugabeho takmer 40-ročnej vlády. Zúčastňuje sa na nich aj delegácia z Juhoafrickej republiky (JAR) a údajne tiež katolícka cirkev.

Mnohí analytici tvrdia, že armáda chce dosadiť za dočasného lídra bývalého viceprezidenta Emmersona Mnangagwu, ktorého Mugabe odvolal minulý týždeň.

Mugabe sa objavil prvýkrát
Zdroj: SITA/AP/Ben Curtis


Galéria

Mugabe sa objavil prvýkrát Robert Mugabe Mugabe sa objavil prvýkrát Robert Mugabe Mugabe sa objavil prvýkrát Robert Mugabe sa ukázal

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP/Ben Curtis, Tsvangirayi Mukwazhi

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články