WHO po kritike odvolalo Mugabeho z pozície vyslanca dobrej vôle: Bol ním menej ako týždeň | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

WHO po kritike odvolalo Mugabeho z pozície vyslanca dobrej vôle: Bol ním menej ako týždeň

Robert Mugabe
Robert Mugabe
Zdroj: SITA
22.10.2017 16:15

ŽENEVA - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) rýchlo zareagovala na medzinárodnú kritiku, ktorú vyvolalo vymenovanie prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho za vyslanca dobrej vôle. WHO preto v nedeľu rozhodla o odvolaní Mugabeho z tohto postu, informovala agentúra AP.


Mugabe prišiel o post vyslanca dobrej vôle WHO menej ako týždeň po svojom vymenoví. Generálny riaditeľ WHO, Etiópčan Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorý je prvým Afričanom v čele organizácie, ešte v sobotu uviedol, že si vypočul obavy a preto prehodnotí svoje rozhodnutie v súlade s hodnotami WHO. Mugabe (93) je už dlho terčom domácej kritiky za to, že za lekárskou starostlivosťou cestuje do zahraničia, zatiaľ čo ekonomika jeho krajiny upadá. Okrem toho čelí americkým sankciám v súvislosti s porušovaním ľudských práv.

"Toto vymenovanie je zjavne v rozpore s ideálmi OSN o rešpektovaní ľudských práv a ľudskej dôstojnosti," reagovalo na rozhodnutie WHO americké ministerstvo zahraničných vecí. Riaditeľ britskej charitatívnej nadácie Jeremy Farrar konštatoval, že "Mugabe zlyhal v každom ohľade, aby zastupoval hodnoty, ktorá zastáva WHO".

Írsky minister zdravotníctva Simon Harris označil vymenovanie Mugabeho za "neprístojné a bizarné". Kenneth Roth, výkonný riaditeľ ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch (HRW), poznamenal, že korupcia za Mugabeho vlády zdecimovala zdravotnú starostlivosť v Zimbabwe. V podobnom duchu reagovalo množstvo ďalších zdravotníckych a ľudskoprávnych organizácií.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články