Štvrtok, 6. máj 2021. Meniny má Hermína, zajtra Monika.

Vedci konečne zistili, prečo šedivieme!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
24.06.2011 19:55

NEW YORK - Za sfarbenie, resp. sivenie vlasov môže biochemická signálna dráha Wnt. Tá totiž prepája kmeňové bunky vlasových folikulov s melanocytovými. V časopise Cell to oznámil Mayumi Ito z New York University Langone Medical Center (USA) s kolegami.


„Už desaťročia vieme, že pri tvorbe sfarbeného vlasu spolupracujú kmeňové bunky vlasových folikulov a melanocytové bunky, produkujúce farbivo, no základ tejto spolupráce zostával neznámy. Teraz sme objavili, že pre koordinované činnosti týchto dvoch línií kmeňových buniek a sfarbenie vlasov je kľúčová Wnt signalizácia,“ povedal Ito.

Z výsledkov jeho tímu vyplýva, že manipulácia so signálnou dráhou Wnt ponúka novú stratégiu pre ovplyvnenie sfarbenia napríklad sivejúcich vlasov. Súčasne ide o názorný model regenerácie tkaniva všeobecne.

„V ľudskom tele je mnoho typov kmeňových buniek, ktoré majú potenciál regenerovať orgány. Mechanizmy v pozadí komunikácie vlasových a farbivových kmeňových buniek počas nahrádzania vlasov nám môžu poskytnúť dôležité návody k regenerácii zložitých orgánov, obsahujúcich veľa odlišných typov buniek,“ vysvetlil Mayumi.

Výpadok, zoslabenie, alebo anomálny priebeh tejto signalizácie nielenže prekazili opätovný rast vlasov, ale zabránili i aktivácii melanocytových kmeňových buniek, ktoré sú nevyhnutné pre sfarbenie vlasov. Výsledkom boli nesfarbené respektíve sivé vlasy. Pomáha to pochopiť nielen samotné sivenie vlasov, ale aj úlohu melanocytov počas zhubného nekontrolovaného rastu, ako je tomu pri melanómoch (kožné tumory).


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: boards.ie

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články