Pondelok17. august 2026, meniny má Milica, zajtra Elena, Helena

Tragická nehoda autobusu v Maďarsku: Nové desivé detaily a svedectvá! Vodič zrejme zaspal za volantom

Nehoda si vyžiadala 12 obetí. Zobraziť galériu (4)
Nehoda si vyžiadala 12 obetí. (Zdroj: SITA/Zoltan Mathe/MTI via AP)

BUDAPEŠŤ - Cesta poľských pútnikov domov z Medžugoria sa skončila katastrofou. Autobus s 59 ľuďmi zišiel uprostred noci z rovnej diaľnice do priekopy a prevrátil sa. Dvanásť ľudí zahynulo a desiatky ďalších utrpeli zranenia. Maďarská polícia už pracuje s možnou príčinou tragédie – vodič mohol za volantom zaspať.

Z rovnej diaľnice zišiel do priekopy

Nehoda sa stala v nedeľu 16. augusta približne o jednej hodine ráno na 139. kilometri diaľnice M3 neďaleko mesta Mezőkeresztes na severovýchode Maďarska.

Podľa maďarskej polície išiel autobus s poľským evidenčným číslom smerom na Nyíregyházu, keď po prejazde výjazdom na Mezőkeresztes zišiel z rovného úseku diaľnice do priekopy a prevrátil sa.

V autobuse cestovalo 57 pútnikov a dvaja vodiči. Skupina pochádzala prevažne z Podkarpatského vojvodstva a vracala sa do Poľska z púte v bosnianskom Medžugorí.

Pri nehode zahynulo 12 ľudí. Ďalšie desiatky utrpeli zranenia, pričom približne desať ľudí bolo podľa poľského ministerstva zahraničných vecí vo vážnom stave. Zranených rozviezli do nemocníc vo viacerých maďarských mestách.

Tragická nehoda autobusu v
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA/Zoltan Mathe/MTI via AP)

„Ľudia boli pod sedadlami“

O sile nárazu vypovedá svedectvo jednej z cestujúcich. Helena Tluczeková z Lubenie pre agentúru Reuters povedala, že práve telefonovala s priateľkou v Poľsku, keď sa autobus náhle prevrátil.

„Všetky sedadlá boli vytrhnuté. Ľudia boli pod sedadlami, všetci kričali o pomoc,“ opísala okamihy po nehode.

Napriek vlastným zraneniam vytiahla spod vraku dvoch ľudí a následne pomohla von aj svojej sestre. Sama utrpela zlomeniny rebier, poranenia ramena a chrbtice a udrela si hlavu.

Keď sa po úniku z autobusu pozrela späť na vrak, podľa Reuters nedokázala uveriť tomu, čo vidí.

Tragická nehoda autobusu v
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA/Zoltan Mathe/MTI via AP)

Polícia: Vodič zrejme zaspal

Maďarská polícia po prvotnom vyšetrovaní oznámila, že autobus zišiel z rovného úseku vozovky. Predbežné zistenia podľa nej naznačujú, že vodič pravdepodobne za volantom zaspal.

Muža, ktorý autobus v okamihu tragédie šoféroval, polícia následne zadržala.

Poľský námestník ministra zahraničných vecí Wojciech Zajączkowski podľa Polsat News uviedol, že polícia vypočula oboch vodičov. Jedného následne prepustila, druhého ponechala vo väzbe.

Zadržaný vodič však zatiaľ nebol obvinený.

„Maďarská polícia dospela k záveru, že okolnosti nehody odôvodňujú zadržanie jednej osoby,“ vysvetlil Zajączkowski s tým, že ide práve o muža, ktorý autobus v čase nehody šoféroval.

Tragická nehoda autobusu v
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA/Zoltan Mathe/MTI via AP)

Majiteľ firmy vodičom dôveruje

Majiteľ dopravnej spoločnosti Tadeusz Dykas pre Polsat News uviedol, že na cestu vyslal dvoch vodičov a obaja mali s touto trasou skúsenosti.

„Vodiči boli skúsení, túto trasu absolvovali mnohokrát,“ povedal.

S jedným z nich, ktorý bol pri nehode zranený, už podľa svojich slov telefonoval. S druhým sa spojiť nemohol, pretože telefóny zostali vo vraku autobusu.

Dykas zároveň zdôraznil, že príčinu tragédie nepozná a svojim vodičom dôveruje. Pre Interiu povedal, že im dôveruje „na sto percent“.

Podľa majiteľa dopravnej spoločnosti navyše autobus absolvoval približne mesiac pred nehodou technickú kontrolu a bol plne funkčný.

Vyšetrovanie pokračuje

Konečnú príčinu katastrofy zatiaľ vyšetrovatelia neurčili. Tvrdenie o mikrospánku je v tejto chvíli predbežným záverom maďarskej polície, nie definitívnym výsledkom vyšetrovania.

Na miesto nehody vyslali rozsiahle záchranné zložky. Fotografie ukazujú silno poškodený červený autobus ležiaci na boku v priekope, s rozbitými oknami a batožinou cestujúcich roztrúsenou po okolí.

Poľské úrady zároveň vyslali do Budapešti vládne lietadlo s lekármi a konzulárnymi pracovníkmi, ktorí majú pomôcť zraneným a ich rodinám.

Tragédia pripomenula Poliakom ďalšiu katastrofu pútnického autobusu v Maďarsku. Reuters pripomína, že v júli 2002 sa pri Balatone prevrátil autobus s poľskými pútnikmi. Vtedy zahynulo 20 ľudí.

Vyšetrovatelia teraz musia definitívne objasniť, prečo autobus v noci zišiel z rovnej diaľnice. Kľúčové bude najmä potvrdiť alebo vyvrátiť prvotné podozrenie, že vodiča premohol mikrospánok.

Viac o téme: NehodaObeteDiaľnicaVodičiMikrospánokMaďarskoPoľskoM3Autobus
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu