Streda12. august 2026, meniny má Darina, Dárius, Dária, zajtra Ľubomír

Sestra zosnulého Grahama zabojuje o kreslo: V republikánskych primárkach postúpila do druhého kola

Zľava Emilie Boggs Roberts, Larry Nordone a Nicole Nordone počúvajú senátorku Darline Grahamovú, republikánku za Južnú Karolínu, ako sa rozpráva s novinármi po postupe do mimoriadneho druhého kola republikánskych primárok do Senátu
Zľava Emilie Boggs Roberts, Larry Nordone a Nicole Nordone počúvajú senátorku Darline Grahamovú, republikánku za Južnú Karolínu, ako sa rozpráva s novinármi po postupe do mimoriadneho druhého kola republikánskych primárok do Senátu (Zdroj: TASR/AP/Meg Kinnard)

COLUMBIA - V americkom štáte Južná Karolína sa v utorok konali mimoriadne primárne voľby Republikánskej strany, v ktorých voliči vyberali náhradného kandidáta do Senátu USA po nečakanom úmrtí dlhoročného senátora Lindseyho Grahama. Do druhého kola postúpili jeho sestra Darline Grahamová a člen Snemovne reprezentantov Ralph Norman, informuje o tom agentúra AP a stanica NBC News.

Najviac hlasov

Grahamová získala v desaťčlennom poli kandidátov najviac hlasov. V júli ju vymenovali za dočasnú senátorku, aby dokončila mandát svojho zosnulého brata, ktorý zomrel 11. júla. Prezident Donald Trump jej následne vyjadril podporu a povzbudil ju, aby sa uchádzala o republikánsku nomináciu na celé šesťročné funkčné obdobie.

Konzervatívny súper

Norman zas patrí medzi dlhoročných a najkonzervatívnejších členov Snemovne reprezentantov, napísala AP. Po oznámení výsledkov uviedol, že pred druhým kolom sa teší na kampaň po celej Južnej Karolíne, počas ktorej chce voličom predstaviť svoje posolstvo založené na „viere, rodine a slobode“.

Rozhodne sa v auguste

Druhé kolo republikánskych primárok sa uskutoční 25. augusta. Jeho víťaz sa v novembrových všeobecných voľbách stretne s demokratkou Annie Andrewsovou, ktorá získala nomináciu svojej strany v júnovom hlasovaní. Demokrat v Južnej Karolíne nezískal kreslo v Senáte USA už niekoľko desaťročí.

Grahamová zložila prísahu ako dočasná senátorka 14. júla, teda len tri dni po úmrtí svojho brata. Stala sa prvou ženou, ktorá zastupuje Južnú Karolínu v Senáte USA. Pred vymenovaním do funkcie nezastávala žiadnu volenú verejnú funkciu. Pracovala ako optička a pôsobila aj vo viacerých štátnych inštitúciách vrátane Komisie pre nevidiacich Južnej Karolíny a štátneho úradu práce.

Viac o téme: VoľbyPrimárkyUSASenátJužná KarolínaDarline GrahamováRalph Norman
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu