Streda18. február 2026, meniny má Jaromír, Jaromíra, zajtra Vlasta

Nemecko zvažuje zákaz sociálnych sietí pre deti: Kancelár Merz upozorňuje na negatívny vplyv algoritmov

Friedrich Merz
Friedrich Merz (Zdroj: SITA/Thilo Schmuelgen/Pool Photo via AP)

BERLÍN - Nemecký kancelár Friedrich Merz je otvorený návrhom na obmedzenie používania sociálnych médií pre deti. Poukázal na obavy, že nadmerné množstvo času strávené pred obrazovkami má vplyv na vývoj mladých. Merz sa tak vyjadril v politickom podcaste Machtwechsel, informuje o tom agentúra DPA a televízia DW.

„Ak dnešné deti vo veku 14 rokov trávia päť alebo viac hodín denne pred obrazovkou a ak sa ich celá socializácia odohráva iba prostredníctvom tohto média, nemali by sme sa čudovať osobnostným deficitom a problémom v sociálnom správaní mladých ľudí,“ usúdil Merz. Pred piatkovým kongresom Merzovej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) jedna z regionálnych pobočiek strany navrhla obmedziť prístupnosť sociálnych sietí ako Instagram, TikTok alebo Facebook pre osoby nad 16 rokov. Jednotlivé platformy by preto museli povinne overovať vek svojich užívateľov.

Politická zhoda na obmedzeniach

Merz v reakcii vyhlásil, že táto iniciatíva mu je sympatická a podobné návrhy už predostreli aj jeho koaliční partneri z radov sociálnych demokratov. Vysokopostavení predstavitelia strany nedávno navrhli úplný zákaz sociálnych sietí pre deti mladšie ako 14 rokov a vytvorenie špeciálnych verzií jednotlivých sociálnych sietí pre osoby vo veku 14 až 16 rokov. Sociálni demokrati navrhujú, aby v takejto verzii nebol dostupný personalizovaný obsah na základe algoritmu, ktorého hlavným cieľom je užívateľa udržať na sociálnej sieti čo najdlhšie.

Merz uviedol, že v súvislosti so zavádzaním akýchkoľvek zákazov je vo všeobecnosti opatrný. Kľúčové je podľa neho ochrániť deti vo veku, keď by sa mali „hrať, sústrediť na školu a vzdelávanie“. Austrália v decembri ako prvá krajina na svete zakázala osobám mladším ako 16 rokov používať sociálne siete. Podľa nariadenia musia veľké platformy odstrániť účty všetkých používateľov pod stanoveným vekom. Návrh podobného zákona už schválila aj francúzska dolná komora a zavedenie opatrenia zvažujú aj ďalšie štáty vrátane Dánska, Slovinska, Británie alebo Turecka.

Viac o téme: DetiSociálne sieteNemeckoFriedrich MerzZákaz
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu