Streda, 17. august 2022. Meniny má Milica, zajtra Elena, Helena.

Experti odporúčajú očkovanie proti novej chrípke

ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
ilustračné foto

BERLÍN - Nová chrípka typu A(H1N1) sa pomaly opäť začína šíriť po Európe. V Nemecku - konkrétne v Dolnom Sasku - zaznamenali toto ochorenie u dvoch mladých žien, ktoré sú hospitalizované, informuje tlačová agentúra DPA.


Podľa nemocničných zdrojov obe dýchajú pomocou prístrojov. V dolnosaskom Göttingene už aj zomreli na novú chrípku dve osoby.

Nemeckí experti upozornili dnes na to, že ľudia sa musia pripraviť aj v budúcnosti na vypuknutie novej (tzv. prasacej) chrípky v chrípkovej sezóne a mali by sa dať vopred proti nej zaočkovať. "Také niečo nezmizne len tak z ničoho nič," vyhlásil Christian Meyer z Inštitútu Bernharda Nochta pre tropickú medicínu v Hamburgu. Dodal, že vírus H1N1 "zatiaľ nemá väčšiu tendenciu rozširovať sa než iní pôvodcovia choroby kolujúci v krajine".

Meyer poukázal ja na to, že aktuálne očkovacie sérum proti vírusu H1N1 je už vynovené. Každoročne "novonamiešaný očkovací koktajl bol v roku 2010 primerane zmenený na odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO)", upresnil virologický expert.

Prípady úmrtia v Dolnom Sasku nie sú prvé v aktuálnej chrípkovej sezóne v Nemecku. Koľko ľudí celkovo podľahlo novej chrípke, nie je známe, keďže už nie povinné nahlasovanie obetí vírusu H1N1.

Hesenský minister sociálnych vecí dnes tiež vyzval na preventívne očkovanie. Ako upresnil, od októbra 2010 ochorelo v tejto spolkovej krajine na novú chrípku celkovo 15 ľudí, len v decembri ich bolo 11. Zopakoval, že tento vírus je najnebezpečnejší pre ľudí starších ako 60 rokov a pacientov s inými ochoreniami, ako aj pre tehotné ženy. Plnohodnotná ochrana sa začína asi dva týždne po zaočkovaní. 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články