Úrad zobral ochrnutej vozičkárke preukaz pre invalidov! | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Úrad zobral ochrnutej vozičkárke preukaz pre invalidov!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Jupiterimages
01.10.2010 10:50

BRATISLAVA/JABLONEC NAD NISOU - Desať rokov je na vozíčku a jej stav sa neustále zhoršuje. Úrady však Erike Pečkovej (38) odrazu zobrali preukaz zdravotne ťažko postihnutého! Napísal o tom portál iDnes.cz.


Erika zo severných Čiech sa doma pohybuje len na kolenách. S francúzskymi barlami prejde ledva pár metrov. Dôvod je podľa českého portálu prostý - ochrnutie a úbytok svalstva po celom tele.

Ešte donedávna mohla využívať mimoriadne výhody pre zdravotne postihnutých, pretože mala platný preukaz ZŤP(/P). "V auguste mi však jeho platnosť po desiatich rokoch skončila. Požiadala som teda o predĺženie," povedala Pešková.

O žiadosti rozhodoval posudkový lekár Okresnej správy sociálneho zabezpečenia. Pri posudzovaní zdravotného stavu má zohľadniť výsledky vlastného vyšetrenia a musí vychádzať z lekárskych správ a posudkov vypracovaných odbornými lekármi.

Erika Pešková teda zašla za svojou obvodnou lekárkou a tá poslala na úrad potrebné dokumenty. Ku komisii ale postihnutú nikto nepozval. Posudkový lekár ďalšie užívanie preukazu ZŤP rovno zamietol. Prečo, to sociálna správa povedať nechce.

"Podľa interných smerníc vám nemôžem o prípade poskytnúť žiadne informácie," reagoval vedúci posudkový lekár. Postihnutá žena teraz napríklad nemôže využívať výhody pre sprievod, bez ktorého sa nezaobíde.

"Pri ceste autobusom alebo s nákupom mi pomáhala mamička. Sama cestovať nemôžem, pretože vozík neutiahnem, nakupovať sama tiež nemôžem, pretože nedosiahnem do regálov," hovorí Erika Pešková a dodáva: "Najhoršie je, že o mojom prípade niekto rozhodol od stola."


Nástroje k článkuZDROJ: TAB, iDnes.cz;
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články