KYJEV - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok uviedol, že je „vďačný“ americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi za potvrdenie dohody o dodávkach zbraní pre Ukrajinu prostredníctvom NATO. Tento krok podľa Zelenského pomôže chrániť životy Ukrajincov, informuje správa agentúry AFP. Situáciu sledujeme online.
Naživo z Ukrajiny
ONLINE
20:21 Americký prezident Donald Trump v utorok vyhlásil, že Ukrajina by sa nemala snažiť cieliť svoje útoky na ruskú Moskvu. Reagoval tak na zistenia denníka Financial Times (FT), podľa ktorých Trump v súkromnom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským podporil Kyjev v jeho leteckých útokoch hlboko na ruskom území a pýtal sa, či by Ukrajinci dokázali zasiahnuť Moskvu, ak by im Spojené štáty poskytli zbrane dlhého doletu. Informujeme na základe správ agentúr Reuters a AFP.
19:57 Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani v utorok vyhlásil, že viedol „veľmi pozitívne“ rozhovory so svojím americkým náprotivkom Marcom Rubiom. Počas stretnutia vo Washingtone diskutovali okrem dovozných ciel aj o dianí na Ukrajine či na Blízkom východe vrátane Pásma Gazy a Iránu. Informujeme podľa správy agentúry ANSA.
19:44 Česko sa podľa premiéra Petra Fialu nepripojí k nákupu amerických zbraní pre Ukrajinu. Nový plán, ako by sa Spojené štáty mohli podieľať na dodávkach zbraní Kyjevu, v pondelok predstavil prezident USA Donald Trump. Fiala v utorok pre server Publico.cz povedal, že Česko sa sústredí na iné cesty pomoci, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
18:08 Talianska premiérka Giorgia Meloniová v utorok ocenila zmenu postoja šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Informujeme o tom podľa správy agentúry ANSA. „Na ruskej strane naďalej nevidíme žiadny pokrok: Rusko pokračuje v čoraz brutálnejších útokoch na civilné obyvateľstvo, čo dokazuje, ako málo je Moskva odhodlaná budovať mier, o ktorý sa všetci usilujeme,“ uviedla predsedníčka talianskej vlády po stretnutí s rakúskym spolkovým kancelárom Christianom Stockerom v Ríme.
17:13 Niekoľko európskych krajín v utorok vyhlásilo, že sú ochotné nakúpiť americké zbrane pre Ukrajinu v rámci plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zdôraznili však, že je ešte potrebné doladiť podmienky dohody, informujeme podľa správy agentúry Reuters.
17:02 Americký prezident Donald Trump podľa tvrdení denníka Financial Times (FT) v súkromnom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským podporil Ukrajinu v jej leteckých útokoch hlboko na ruskom území a dokonca sa pýtal, či by dokázali zasiahnuť Moskvu, ak by im Spojené štáty poskytli zbrane dlhého doletu. Informujeme podľa správy agentúry Reuters.
16:17 Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó v utorok v súvislosti s úmrtím príslušníka maďarskej menšiny v ukrajinskej Zakarpatskej oblasti avizoval, že Budapešť iniciuje v EÚ vytvorenie sankčného zoznamu. Na ňom by mali byť zaradení zodpovední za násilie a následnú smrť Maďara pri jeho odvode na vojenskú službu. S odvolaním sa na server infostart.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.
16:08 Ukrajinský parlament v utorok predĺžil platnosť vojnového stavu v krajine o ďalších 90 dní. Rozhodnutie podľa poslanca Jaroslava Železňaka vstúpi do platnosti po vypršaní súčasného vojnového stavu 7. augusta a bude trvať do 5. novembra. Informujeme na základe správy agentúry DPA. Za predĺženie vojnového stavu hlasovalo 320 poslancov a proti bol iba jeden, informoval Železňak na platforme Telegram.
15:42 Mierové rozhovory o Ukrajine musia nevyhnutne zahŕňať vyvodenie plnej zodpovednosti za množstvo porušení medzinárodného humanitárneho práva počas tejto vojny, uviedol v utorok Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR). Podľa jeho údajov zahynulo na Ukrajine iba v júni 232 civilistov a ďalších 1343 utrpelo zranenia, najviac v jednom mesiaci za posledné tri roky, informujeme podľa správy agentúry AFP.
15:20 Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes podľa očakávania podal demisiu, na sociálnych sieťach zverejnil rezignačný list. Vo funkcii bol od marca 2020, a stal sa tak najdlhšie slúžiacim predsedom ukrajinskej vlády od roku 1991, keď vyhlásenie nezávislosti Ukrajiny prispelo k rozpadu Sovietskeho zväzu. Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok navrhol na Šmyhalovo miesto doterajšiu podpredsedníčku vlády Juliju Svyrydenkovú.
14:36 Američan Daniel Martindale, ktorý špehoval ukrajinských vojakov, aby tak pomohol ruskej strane pri invázii, získal ruské občianstvo. Oznámil to v utorok proruský predstaviteľ okupovanej oblasti na Ukrajine, informujeme podľa agentúry AFP. Podľa správ ruských štátnych médií strávil Martindale na Ukrajine po vypuknutí invázie zhruba dva roky, pričom ruským tajným službám poskytoval súradnice tamojších vojenských zariadení.
13:28 Orbán nalieha na EÚ, aby konala v súvislosti s ukrajinskými postupmi v oblasti brannej povinnosti. Maďarský premiér Viktor Orbán zopakoval obvinenia voči Kyjevu v súvislosti so smrťou ukrajinského branca maďarskej národnosti.
12:48 Rusko čaká na návrhy Kyjeva týkajúce sa načasovania tretieho kola priamych rusko-ukrajinských rokovaní. Uviedol to v utorok v Moskve hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informovala agentúra AFP.
12:47 Predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD) chce klásť dôraz na parlamentnú diplomaciu. Plánuje viacero stretnutí, na jeseň by mal napríklad absolvovať oficiálnu návštevu Francúzska. Chce ísť aj na Ukrajinu, avšak iba ak návšteva bude mať reálny obsah. Vyplýva to z jeho vyjadrenia.
11:55 Francúzsko varuje pred vojnou v „srdci Európy“ a označuje Rusko za „najpriamejšiu hrozbu“.
11:20 Americký prezident Donald Trump pôvodne zvažoval, že Ukrajine dodá aj riadené rakety dlhého doletu Tomahawk ako spôsob nátlaku na Rusko. V stĺpčeku v americkom denníku The Washington Post (WP) to v utorok uviedol redaktor David Ignatius s odvolaním sa na nemenované zdroje. Podľa nich by Trump mohol dať Ukrajine tiež súhlas na použitie amerických taktických rakiet ATACMS, ktoré má Kyjev k dispozícii, s cieľom udrieť hlboko na území Ruska.
10:22 Ukrajinské podniky boli minulý týždeň v Ríme dobre zastúpené na Konferencii o obnove Ukrajiny (URC) a hoci vzbudzujú záujem globálnych investorov, stále existuje jeden problém, ktorý brzdí tok hotovosti - riziká.
09:49 Rusko nezaujímajú „teatrálne ultimáta“ Donalda Trumpa, vyhlásil v utorok podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev v reakcii na hrozbu amerického prezidenta, že obchodných partnerov Ruska uvalí vysoké clá, pokiaľ nebude do 50 dní dosiahnutá dohoda o ukončení vojny na Ukrajine. Informoval o tom americký týždenník Newsweek.
09:03 Päť mŕtvych a 53 zranených na Ukrajine po ruských útokoch na nemocnice a obytné oblasti po celej krajine. Rusko za posledný deň na Ukrajine zabilo najmenej päť ľudí a zranilo najmenej 53 vrátane štyroch detí, informovali úrady.
07:36 Americký prezident Donald Trump je z ruského prezidenta Vladimira Putina sklamaný, ale ešte s ním neskončil. Povedal to v telefonickom rozhovore s BBC. Už štyrikrát si myslel, že sa s Ruskom podarí uzavrieť dohodu o mieri na Ukrajine, ale vždy, keď sa zdala blízko, zbúral Putin v Kyjeve nejakú budovu, poznamenal Trump. Americký prezident, ktorý predtým kritizoval NATO ako zastarané, tiež BBC povedal, že verí v kolektívnu obranu.
07:12 Ruské delostrelectvo počas noci ostreľovalo mesto Huljajpole v Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny. Zranení boli manželia vo veku 60 a 66 rokov, oznámil dnes na sociálnej sieti šéf oblastnej správy Ivan Fedorov. V samotnom Záporoží vypukli požiare po nálete ruských dronov, napísal server RBK-Ukrajina.
06:28 Moskovský súd v pondelok odsúdil v neprítomnosti spisovateľa Borisa Akunina na 14 rokov väzenia po tom, čo vyzýval na podporu napadnutej Ukrajiny a naznačil, že ruský prezident Vladimir Putin by mohol byť zosadený revolúciou. Informujú o tom správy agentúr AFP a TASS.
06:11 Nemecko bude zohrávať „rozhodujúcu úlohu“ v novej dohode medzi Spojenými štátmi a Severoatlantickou alianciou (NATO) o dodávkach zbraní pre Ukrajinu na boj proti ruskej invázii, uviedol v pondelok spolkový kancelár Friedrich Merz. Informujú o tom správy agentúr AFP a DPA.
06:10 Nemecko a Spojené štáty spoločne pripravujú dodanie dvoch ďalších systémov protivzdušnej obrany typu Patriot v hodnote približne dvoch miliárd eur pre Ukrajinu. Dodanie bude financované Berlínom, posledné technické i finančné detaily sa však ešte musia ujasniť, uviedol v pondelok nemecký minister obrany Boris Pistorius po schôdzke s americkým rezortným kolegom Peteom Hegsethom vo Washingtone. Informuje o tom správa agentúry DPA.
06:05 „Som vďačný prezidentovi Trumpovi za jeho ochotu podporiť ochranu životov našich ľudí,“ uviedol ukrajinský prezident vo svojom pravidelnom večernom videoposolstve. Zelenskyj podľa AFP tiež dodal, že s Trumpom hovoril o „riešeniach“ zameraných na ochranu Ukrajiny. „Bol to veľmi dobrý rozhovor. Ďakujem za ochotu podporiť Ukrajinu a pokračovať v spolupráci na zastavení zabíjania a nastolení trvalého a spravodlivého mieru,“ napísal Zelenskyj v príspevku na platforme X.
Ako dodal, prezident USA zdieľal podrobnosti o jeho stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem. „Je dôležité, že máme taký dobrý vzťah a že krajiny Aliancie pracujú na zvýšení výdavkov na obranu,“ podotkol Zelenskyj.
Spojené štáty chcú pritlačiť na Rusko cez clá
Ako spresnil, s Trumpom diskutoval o potrebných prostriedkoch a riešeniach v záujme zabezpečenia lepšej ochrany obyvateľov Ukrajiny pred ruskými útokmi a posilnenia pozícií Kyjeva. „Sme pripravení pracovať čo najproduktívnejšie na dosiahnutí mieru,“ dodal Zelenskyj, podľa ktorého sa s Trumpom dohodli, že si budú telefonovať častejšie a v budúcnosti budú koordinovať svoje kroky.
Trump v pondelok v Bielom dome potvrdil dohodu o dodávkach zbraní na Ukrajinu prostredníctvom NATO. Zároveň vyjadril nespokojnosť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a varoval Moskvu, že ak neukončí konflikt na Ukrajine do 50 dní, uvalí na jej obchodných partnerov clá na úrovni 100 percent.