MOSKVA/WASHINGTON – Koncom minulého týždňa podnikli ukrajinské sily prekvapujúci letecký útok na vojenské základne v Ruskej federácii. Podľa viacerých zdrojov malo ísť o prvý nálet v sibírskej oblasti. Operácia sa zrejme do istej miery vydarila, pretože ruský šéf diplomacie sa urýchlene spojil s americkým kolegom.
Po rozsiahlom leteckom útoku ukrajinských vzdušných síl na ruské letiská, prebehol na žiadosť ruskej strany ešte v ten deň (nedeľa prvého júna) telefonický rozhovor medzi šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovovm a jeho americkým kolegom Marcom Rubiom. Píše o tom agentúra Unian.
Rokovania o prímerí
Rubio mal Lavrovovi len zopakovať výzvu prezidenta Donalda Trumpa na pokračovanie mierových rokovaní medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou. Obsahom rozhovorov mali byť možné riešenia vojny. Rubio mal podľa ruskej strany vyjadriť sústrasť všetkým obetiam, ktoré si toto bombardovanie vyžiadalo.
Lavrov s Rubiom diskutoval aj o "príprave konkrétnych návrhov" pre nadchádzajúce rokovania o prímerí na Ukrajine, ktoré sa majú konať v tureckom Istanbule.
Ako informuje SBU, letecký útok zasiahol najmenej 41 lietadiel (Tu-22 a Tu-95), pričom škody mali presiahnuť sedem miliárd dolárov. Súčasťou nočného bolo aj narušenie infraštruktúry. Zhodené bomby zničili aj dva mosty v Kurskej a Brjnaskej oblasti.