DILLÍ/ISLAMABAD - Vojaci Indie a Pakistanu dnes po sebe strieľali na spornej hranici v Kašmíre. India tvrdí, že paľbu začal Pakistan, ten sa k incidentu zatiaľ nevyjadril, informuje agentúra Reuters. Vzťahy oboch krajín sa po utorkovom útoku s 26 mŕtvymi v prevažne moslimskej indickej časti Kašmíru prudko zhoršili. Reakcia Indie na útok na turistov naznačuje, že Dillí z neho viní Pakistan. Ten medzitým podľa agentúry AP uviedol, že by podporil medzinárodné vyšetrovanie udalosti.
Paľbu vyprovokovali pakistanskí vojaci
Paľbu si vojaci oboch jadrových mocností vymenili už v noci na piatok. Vtedy a ani dnes žiadna z krajín nenahlásila žiadne mŕtve ani zranené. Rovnako ako v piatok, tak aj dnes India uviedla, že paľbu vyprovokovali pakistanskí vojaci. Tí podľa Dillí začali strieľať z viacerých pozícií z ručných zbraní, indickí vojaci preto paľbu opätovali.
Polícia v indickej časti Kašmíru medzičasom identifikovala troch podozrivých vrátane dvoch pakistanských občanov, ktorých z utorkového útoku na turistov viní. Pakistan akýkoľvek podiel na útoku odmietol a minister obrany vyhlásil, že je potrebné medzinárodné vyšetrovanie.
India označila útok za teroristický
K útoku sa prihlásilo málo známe zoskupenie Kašmírsky odpor. Útok, ktorý India označila za teroristický, je príčinou súčasného napätia medzi ňou a Pakistanom. India s okamžitou platnosťou prerušila vízové služby pre Pakistancov a ruší všetky existujúce víza. Svojho suseda tiež vyzvala, aby prestal podporovať terorizmus.
Dillí tiež odstúpilo od dohody o zdieľaní vody v rieke Indus, ktorá bola ratifikovaná v roku 1960 a nikdy nebola spochybňovaná napriek vojnám, ktoré odvtedy susedné krajiny proti sebe viedli. Islamabad v reakcii zaviedol podobné odvetné opatrenia. Najmä však zdôraznil, že akýkoľvek pokus Indie obmedziť zásobovanie rieky Indus vodou bude považovať za vojnový akt.
V indickej časti Kašmíru je rozmiestnených pol milióna vojakov, ktorí bojujú proti 35 rokov trvajúcemu povstaniu, v ktorom boli zabité desaťtisíce civilistov, vojakov a povstalcov. Kašmírski separatisti sa usilujú o vytvorenie zjednoteného nezávislého územia Kašmíru, alebo o jeho pripojenie k prevažne moslimskému Pakistanu.
Pakistan je pripravený na „neutrálne vyšetrovanie“ útoku
Pakistanský premiér Šáhbáz Šaríf v sobotu uviedol, že je pripravený na „neutrálne vyšetrovanie“ nedávneho smrtiaceho útoku v Indiou spravovanom spornom regióne Kašmír. Zodpovednosť za tento útok, pri ktorom zahynulo dovedna 26 civilistov, India pripisuje práve Pakistanu, informuje o tom agentúra AFP.
„Pakistan je pripravený na účasť v akomkoľvek neutrálnom, transparentom a vierohodnom vyšetrovaní,“ povedal Šaríf na ceremónii na vojenskej akadémii v pakistanskom meste Abottabad. Zároveň vyhlásil, že ozbrojené sily Pakistanu sú „pripravené brániť suverenitu krajiny“ po tom, čo Naí Dillí obvinilo Islamabad z účasti na útoku na turistov v Kašmíre.