Štvrtok20. marec 2025, meniny má Víťazoslav, zajtra Blahoslav

Presný zásah: Ukrajinci mierili presne! Prvýkrát zničili smrtiaci termobarický ruský raketomet

Systém TOS-2
Systém TOS-2 (Zdroj: Getty Images)

POKROVSK - Ruské jednotky pri Pokrovsku zrejme utrpeli významnú stratu – podľa dostupných záberov prišli o svoj najnovší salvový raketomet TOS-2, ktorý je schopný vypaľovať rakety s termobarickou hlavicou. Na internete sa objavili fotografie úplne zničeného a vyhoreného nákladného vozidla Ural 63704 Tornado-U, na ktorom bola nainštalovaná viacnásobná raketová nadstavba. To nasvedčuje tomu, že ide práve o systém TOS-2.

Raketomet nasadili len nedávno

Ruské ministerstvo obrany ešte koncom januára zverejnilo zábery, na ktorých raketomet TOS-2 odpaluje rakety v oblasti Pokrovsku. Práve toto mesto sa ruské sily pokúšajú obkľúčiť už od leta minulého roka. Miesto zničenia raketometu – obec Petrivka – bolo zároveň svedkom likvidácie ďalšej ruskej vojenskej techniky.

Raketomety TOS-2, podobne ako ich predchodcovia TOS-1 a TOS-1A Solncepek, využívajú smrtiace termobarické rakety, ktoré ruská armáda klasifikuje ako plameňometné zbrane. Základným typom munície je TBS-M3, ktorá má predĺžený dolet až na 15 kilometrov a hlavicu s ešte väčšou ničivou silou, uviedol portál Bulgarian Military. Okrem toho môže systém odpaľovať aj staršie termobarické rakety kalibru 240 mm MO.1.04.04M, ktoré majú kratší dolet od 6 do 10 kilometrov. Práve tie boli hlavnou výzbrojou raketometov TOS-1A.

Kolesový podvozok – výhoda aj nevýhoda

Na rozdiel od predchádzajúcich verzií, ktoré boli postavené na pásovom podvozku tanku T-72, je TOS-2 umiestnený na kolesovom nákladnom vozidle. Tento dizajn mu poskytuje vyššiu mobilitu, čo znižuje pravdepodobnosť jeho zasiahnutia delostrelectvom alebo dronmi, ktoré dominujú bojisku nad Ukrajinou. Na druhej strane, použitie nákladného podvozku znamená, že oproti TOS-1 (30 rakiet) a TOS-1A (24 rakiet) má nový systém výrazne nižšiu kapacitu – len 18 rakiet.

Kolesová verzia je však lacnejšia na výrobu, keďže tankové podvozky sú omnoho nákladnejšie než nákladné vozidlá. TOS-2 mal byť údajne vybavený aktívnou ochranou a mal mať možnosť dodatočnej montáže reaktívneho pancierovania. Na zničenom exemplári však žiadne dodatočné pancierovanie vidieť nebolo. Pravdepodobne by totiž výrazne zvýšilo hmotnosť a tým znížilo pohyblivosť.

Inšpirácia HIMARSOM?

Prechod na kolesový podvozok naznačuje, že ruská armáda sa inšpirovala americkým raketovým systémom HIMARS. Napriek podobnosti v koncepte má však HIMARS úplne odlišnú úlohu – jeho rakety majú podstatne väčší dolet. TOS-2 sa skôr javí ako moderná alternatíva k starším sovietskym salvovým raketometom BM-21 Grad kalibru 122 mm, no s oveľa ničivejším účinkom.

Ruská armáda prvýkrát predstavila tieto raketomety na vojenskej prehliadke v roku 2020, pričom do výzbroje ich zaradila o rok neskôr. Vojaci ich neoficiálne nazývajú Tosočka – malý TOS. Potreba vysoko mobilnej zbrane schopnej používať širšie spektrum munície sa ukázala už v konfliktoch v Sýrii a na Donbase.

Strata, ktorú Rusi pocítia

Zničenie raketometu TOS-2 je pre ruské sily pri Pokrovsku významnou stratou. Ruskí vojaci v tejto oblasti sa už predtým sťažovali na nedostatočnú delostreleckú podporu – a strata moderného raketometu ich situáciu ešte viac skomplikuje.

Viac o téme: RuskoUkrajinaTOS-2
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu