Štvrtok12. september 2024, meniny má Mária, Mia, zajtra Ctibor, Tobiáš, Tobias

Prvé F-16 od NATO už sú na Ukrajine: Nasadenie však sprevádzajú mýty a legendy! Čo o nich zatiaľ vieme?

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

KYJEV – Ukrajinci sa konečne dočkali. Po tom, ako USA len prednedávnom poslali svoje moderné bojové lietadlá F-16 na Slovensko, urobili to isté aj pre vojnou zmietanú Ukrajinu. Analytici na jednej strane tvrdia, že ich nasadenie do bojov môže zaznamenať výrazný posun proti ruskému nepriateľovi. Na druhej strane však kolujú teórie, že stíhačky budú použité prevažne na obranu vzdušného priestoru.

archívne video

Slávnostné privítanie stíhačiek F-16 (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Západní spojenci poslali na Ukrajinu prvú dodávku moderných amerických stíhačiek F-16. Pre Kyjev môžu nastať lepšie časy, pretože o tieto bojové lietadlá lobuje zničená krajina od začiatku invázie (24. február 2022). Ako informuje Bloomberg, F-16 mali byť odovzdané najneskôr do konca júla 2024, čo Američania napokon splnili. Ukrajina však hovorí o príliš nízkom počte dodaných stíhačiek. Presné čísla nie sú známe.  

Viacero problémov 

F-16 by mali Ukrajine v prvom rade pomôcť k narušeniu veľkej ruskej prevahy vo vzdušnom priestore. Práve častým bombardovaním prišiel Kyjev o dôležitú infraštruktúru a mnohé elektrárne. Vo vzduchu však naďalej visí otázka, či sú ukrajinskí piloti dostatočne vyškolení, aby mohli do Falconov hneď nastúpiť. Podľa expertov výcvik trvá dlhšie, ako sa spočiatku predpokladalo.

Komplikáciou sú najmä otázky náhradných dielov či jazyková bariéra medzi pilotmi a ich americkými inštruktormi. Do konca tohto roka má byť vyškolených len šesť pilotov. USA sa okrem toho obáva, že Ukrajina nemá dostatok pristávacích dráh, prípadne sú príliš zraniteľné pre ruské útoky. 

USA zmenili rétoriku

Američania boli od začiatku skeptickí voči dodávke svojich F-16 na Ukrajinu. Neboli presvedčení, že tieto stroje poskytnú Ukrajine rozhodujúcu výhodu v boji proti ruskému agresorovi. V máji 2023 prezident Joe Biden ale napokon odsúhlasil vyslanie F-16. 

Bojové lietadlá majú Ukrajine dodávať aj Holandsko a Dánsko. Svoj podiel pomoci prisľúbili aj Belgicko a Nórsko. Hlavný poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť, Jake Sullivan, uviedol, že "od F-16 sa očakáva, že budú v krátkom čase brániť jednotky v prvej línii a pomôžu získať späť (okupované) územie". 

Poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan
Zobraziť galériu (2)
Poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan  (Zdroj: SITA/AP Photo/Alex Brandon)

Americké úrady obmedzili používanie F-16 na Ukrajine spôsobom, že streľba môže byť zahájená len do 100 kilometrov. Moderná technológia týchto bojových lietadiel totiž umožňuje pilotovi spozorovať nepriateľa do vzdialenosti 200 kilometrov. Západné štáty, ktoré darovali bojové lietadlá Ukrajine, zatiaľ nezverejnili žiadne obmedzenia týkajúce sa ich použitia. 

Obrana, nie útok 

Americký denník Washington Post píše, že dodaných lietadiel je príliš málo, pričom Rusi disponujú veľkým arzenálom protivzdušnej obrany. Prvé F-16 budú preto pravdepodobne slúžiť skôr na posilnenie ukrajinskej protivzdušnej obrany a nie na zasiahnutie ruských pozemných síl na fronte. 

USA sa už skôr nepriamo vyjadrili, keď neuviedli presný počet F-16, ktoré dodajú tento rok na Ukrajinu, no nemalo by to byť viac ako 20. Kyjev hlási, že ich potrebuje viac ako sto. Na negatívne ohlasy, že F-16 neposkytnú Ukrajine výhodu proti Rusom, prezident Zelenskyj a spol. len opakovane tvrdia, že "Západ dodal toho príliš málo a príliš neskoro". "Rozhodnutie o F-16 je strategické, no toto číslo (americká dodávka) tomu ešte nenasvedčuje," dodal ukrajinský prezident. 

Viac o téme: USAZápadF-16Dodávka zbraníVojna na Ukrajine
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu