Utorok23. júl 2024, meniny má Oľga, zajtra Vladimír

Thajský Senát schválil zákon o manželstve párov rovnakého pohlavia

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BANGKOK - Thajský Senát v utorok v záverečnom čítaní schválil návrh zákona umožňujúceho manželstvá párov rovnakého pohlavia, čím sa Thajsko stalo prvým štátom juhovýchodnej Ázie, ktorý povoľuje uzatváranie homosexuálnych manželstiev.

Ako dodala agentúra AP, zákon získal podporu 130 z 152 senátorov. Odmietli ho štyria poslanci a ďalších 18 sa hlasovania zdržalo. Zákon pôjde teraz na schválenie panovníkovi Vatčirálongkónovi. Účinnosť nadobudne 120 dní po svojom zverejnení v kráľovskom vestníku. Thajsko je už roky známe svojou živou LGBTQ+ kultúrou a toleranciou, vďaka čomu je obľúbeným cieľom turistov. Legalizácia manželstiev osôb rovnakého pohlavia bola v Thajsku dlhodobým procesom - napriek tomu, že ju v prieskumoch koncom minulého roka podporilo až 96,6 percenta respondentov.

archívne video

Policajti z Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii zasahovali priamo na svadobnom obrade účelového manželstva (Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky)

Napriek akceptácii LGBTQ+ v Thajsku totiž vo všeobecnosti platí, že tamojšia spoločnosť do značnej miery vyznáva konzervatívne hodnoty. Svedčia o tom aj skúsenosti členov komunity LGBTQ+, ktorí tvrdia, že v každodennom živote sú často vystavovaní diskriminácii. Aj preto zástancovia práv ľudí LGBTQ+ označili schválenie návrhu zákona Senátom za "monumentálny krok vpred".

Začiatkom júna tisíce LGBTQ+ nadšencov a aktivistov usporiadali pochod ulicami Bangkoku - medzi nimi bol aj thajský premiér Srettha Thavisin, ktorý mal na sebe tričko s motívom dúhy na oslavu mesiaca hrdosti LGBTQ+.

Viac o téme: ZákonSenátManželstváThajsko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu