Sobota20. júl 2024, meniny má Eliáš, Iľja, Eliána, zajtra Daniel

Guvernér Marylandu udelil hromadnú milosť za marihuanu

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: X/GovWesMoore)

WASHINGTON - Guvernér amerického štátu Maryland v pondelok hromadne udelil milosť za drogové trestné činy spojené s marihuanou. Týmto opatrením došlo k odpusteniu 175.000 odsúdení s nízkym stupňom závažnosti za niekoľko desaťročí, informuje o tom tlačová agentúra AFP.

Demokrat Wes Moore uviedol, že jeho zákon - "najrozsiahlejšia štátna milosť" v americkej histórii - je zameraný na riešenie sociálnej a ekonomickej nespravodlivosti, ktorá má neúmerný vplyv na desaťtisíce černochov. Moore je prvý černošský guvernér štátu na východnom pobreží USA. Podľa vlastných slov má v úmysle napraviť "desaťročia škôd" spôsobených protidrogovou politikou, ktorá bola neprimerane zameraná na Afroameričanov a pripravila ich o prístup k bývaniu, vzdelaniu a zamestnaniu.

archívne video

Strana SaS k odsúdeniu J. Šipoša za pestovanie marihuany (Zdroj: Topky/ Ramon Leško)

Podľa jeho slov sa takmer polovica všetkých zatknutí za drogy v štáte začiatkom nového tisícročia týkala marihuany. Pravdepodobnosť zadržania černochov v Marylande v súvislosti s marihuanou tiež bola trikrát vyššia ako u belochov. Hoci šesťmiliónovú populáciu štátu tvorí len 33 percent černošského obyvateľstva, viac ako 70 percent uväznených mužov v Marylande predstavujú práve černosi.

Guvernér Marylandu udelil hromadnú
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: X/GovWesMoore)

"Dnes robíme veľký krok k uzákoneniu takých politík, ktoré môžu zvrátiť škody z minulosti a pomôcť nám spoločne budovať lepšiu budúcnosť," povedal Moore, keď na slávnostnej ceremónii v hlavnom meste Marylandu - Annapolise - podpisoval zákon o milostiach. Moore vyhlásil, že rozsah udelených milostí predstavuje "rozsiahlu a bezvýhradnú" výkonnú akciu úradov, ktoré sa snažia odstrániť nerovnosti v trestnom súdnictve, keďže čoraz viac štátov v rámci USA zmierňuje svoje zákony o marihuane. Maryland po referende legalizoval v roku 2023 marihuanu pre dospelých, ako aj jej maloobchodný predaj.

Guvernér ďalej uviedol, že milosť sa bude vzťahovať na každého, kto bol odsúdený za priestupok v súvislosti s držaním marihuany alebo príslušenstva. "Údaje poukazujú na hlboko zakorenenú zaujatosť pri zatýkaní a vynášaní rozsudkov v súvislosti s drogami. Odsúdenia za marihuanu pre státisíce ľudí tu v Marylande boli šarlátové písmená, novodobé okovy," dodal generálny prokurátor Marylandu Anthony Brown. Aktivisti za reformu trestného súdnictva tento krok privítali. Úrad guvernéra však oznámil, že v dôsledku udelenia milosti nebude nikto prepustený z väzenia.

Viac o téme: ZákonUSAMarylandGuvernérMarihuanaHromadná milosť
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu