Štvrtok18. júl 2024, meniny má Kamila, zajtra Šarlota, Dušana

Nebezpečné činy: Severná Kórea poslala cez hranice ďalších 600 balónov s vrecami odpadkov

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/AP Photo/Lee Jin-man, File)

SOUL - Severná Kórea v noci na nedeľu obnovila vypúšťanie balónov s odpadkami smerom do vzdušného priestoru Južnej Kórey. Počas tejto noci ich bolo identifikovaných asi 600, pričom vypúšťaných ich bolo 20 až 50 za hodinu. Podľa agentúr Reuters a AFP o tom v nedeľu informovali juhokórejská vláda a armáda.

Balóny s odpadkami, ako sú ohorky cigariet, handry, papiere či plasty, sa v noci na nedeľu našli na rôznych miestach juhokórejskej metropoly Soul, ako aj v pohraničných lokalitách. Zbor náčelníkov štábov ozbrojených síl Južnej Kórey informoval, že armáda monitoruje lokality, odkiaľ sú tieto balóny vypúšťané, a vykonáva letecký prieskum s cieľom vypátrať a zozbierať balóny, pod ktorými sú zavesené veľké vrecia s odpadom.

archívne video

Kim Čong-un sa zúčastnil slávnostného položenia základného kameňa výstavby 10 000 bytov (Zdroj: profimedia.sk)

Armáda vyzvala obyvateľov pohraničných oblastí Južnej Kórey i Soulu, aby s balónmi nemanipulovali a po ich náleze alebo spozorovaní kontaktovali políciu. V súvislosti s najnovším vývojom v nedeľu popoludní zasadne Stály výbor Rady národnej bezpečnosti Južnej Kórey, aby prediskutoval, či sa v reakcii na vysielanie balónov s odpadkami zo Severnej Kórey vrátiť k šíreniu propagandy cez reproduktory na hraniciach.

Južná Kórea s touto praxou prestala v roku 2018

Južná Kórea s touto praxou prestala v roku 2018 po summite vodcov Severnej a Južnej Kórey. Severná Kórea poslala cez ostro sledovanú hranicu stovky balónov s odpadkami či exkrementmi už aj v stredu. Kým Pchjongjang označil tieto balóny za "dary", Soul toto konanie označil za úbohé a nebezpečné.

Viac o téme: OdpadBalónSeverná KóreaJužná Kórea
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu