Utorok23. júl 2024, meniny má Oľga, zajtra Vladimír

Ak Kurdi v Sýrii usporiadajú voľby, Turecko vojensky zasiahne, tvrdí Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (Zdroj: SITA/Turkish Presidency via AP, Pool)

ANKARA - Turecko bez váhania uskutoční ofenzívu v severnej Sýrii, ak skupiny vedené Kurdmi, ktoré Ankara obviňuje z napojenia na zakázaných kurdských militantov, budú pokračovať v plánoch na usporiadanie komunálnych volieb v regióne. Vo štvrtok to uviedol turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Informuje agentúra AP.

Kurdmi vedená autonómna administratíva, ktorá kontroluje severné a východné časti Sýrie, oznámila, že 11. júna plánuje usporiadať komunálne voľby. Hlasovanie, v ktorom sa budú vyberať starostovia, sa uskutoční v provinciách Hasaka, Rakka, Dajr az-Zaur, a vo východnej časti provincie Aleppo. Turecko považuje tento krok za krok sýrskych kurdských milícií smerom k vytvoreniu nezávislého kurdského útvaru za jeho hranicami. Plánované voľby označilo za ohrozenie územnej celistvosti Sýrie aj Turecka. "Pozorne sledujeme agresívne kroky teroristickej organizácie voči územnej celistvosti našej krajiny a Sýrie pod zámienkou volieb," povedal turecký prezident.

"Turecko nikdy nedovolí separatistickej organizácii vybudovať (teroristický štát) hneď za svojimi južnými hranicami na severe Sýrie a Iraku," dodal Erdogan. Turecko považuje kurdské milície známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG) za teroristickú skupinu napojenú na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK), ktorá od roku 1984 vedie povstanie proti Turecku. Turecko od roku 2016 viedlo v Sýrii niekoľko vojenských operácií s cieľom vytlačiť sýrske kurdské milície od svojich hraníc. Tureckí lídri opakovane hovoria o plánoch vybudovať 30 kilometrov hlbokú bezpečnostnú zónu pozdĺž svojich hraníc v Sýrii a Iraku, kde má PKK základňu, aby ochránili svoje hranice. Turecký prezident podotkol, že Turecko v minulosti vykonalo, čo bolo potrebné, a ak nastane rovnaká situácia, nebude váhať konať znova.

Viac o téme: TureckoSýriaRecep Tayyip Erdogan
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu