Piatok19. júl 2024, meniny má Šarlota, Dušana, zajtra Eliáš, Iľja, Eliána

Do Pásma Gazy začala prúdiť pomoc cez hraničný priechod Kerem Šalom

Palestínčania čakajú na nákladné autá s humanitárnou pomocou v centre pásma Gazy
Palestínčania čakajú na nákladné autá s humanitárnou pomocou v centre pásma Gazy (Zdroj: SITA/AP Photo/Abdel Kareem Hana)

KÁHIRA - Do Pásma Gazy začala v nedeľu prúdiť humanitárna pomoc cez hraničný priechod Kerem Šalom.

Celkovo 200 nákladných vozidiel s pomocou sa presunulo z egyptskej strany hraničného priechodu Rafah, ktorý je uzavretý od začiatku mája, južne k priechodu Kerem Šalom, napísala webová stránka al-Qahera News.Šéf egyptského Červeného polmesiaca pre agentúru Reuters potvrdil, že do Pásma Gazy má v nedeľu prísť cez hraničný priechod Kerem Šalom 200 kamiónov s humanitárnou pomocou vrátane štyroch nákladiakov s palivom. Všetku pomoc z Egypta kontrolujú izraelské úrady a následne je distribuovaná prostredníctvom OSN.

archívne video

Zbraňový priemysel Hamasu v centre Gazy – nad zemou aj pod zemou (Zdroj: Twitter/Israel Defense Forces)

Egyptské médiá nespresnili, koľko nákladných áut už prešlo cez kontrolu na hraničnom priechode, no napísali, že štyri nákladiaky s palivom už smerujú do nemocníc v palestínskej enkláve.

Egypt odmietol koordinovať pomoc cez priechod Rafah, kým budú palestínsku stranu kontrolovať izraelské jednotky. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí sa však v piatok dohodol s prezidentom USA Joeom Bidenom, že Káhira bude dočasne posielať humanitárnu pomoc do Pásma Gazy cez Kerem Šalom, pripomína AFP.

Viac o téme: PomocIzraelPásmo GazyKerem Šalom
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu