Štvrtok23. máj 2024, meniny má Želmíra, zajtra Ela, Vanesa

Maďarsko si pripomína Maďarov vysťahovaných z Československa

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BUDAPEŠŤ - Pamätným dňom Maďarov vysťahovaných z Československa v roku 1947 si pripomínajú v piatok v Maďarsku udalosti v rámci výmeny obyvateľstva medzi niekdajším Československom (ČSR) a Maďarskom. Informuje o tom agentúra MTI.

Poslanci maďarského parlamentu 5. decembra 2012 rozhodli, že 12. apríl bude pamätným dňom Maďarov vysťahovaných z Československa v roku 1947. V tento deň po ukončení druhej svetovej vojny sa totiž začalo s ich vysťahovaním z južného Slovenska.

archívne video

Na protivládny protest v Budapešti organizovaný Magyarom prišli tisíce ľudí (Zdroj: TASR/Ladislav Vallach)

"Maďarský parlament považuje za dôležité dôstojne si spomenúť na takmer 100-tisíc Maďarov vylúčených z Československej republiky vplyvom Benešových dekrétov, a podporuje organizovanie spomienkových podujatí a prípravu vzdelávacích materiálov, ktoré súvisia s vysťahovaním Maďarov z Felvidéku," uvádza sa v zdôvodnení rozhodnutia o pamätnom dni.

Felvidék je maďarský termín pre tzv. Hornú zem – historické pomenovanie časti Rakúsko-Uhorska, zhodujúcej sa s územím dnešného Slovenska.

Dvojstranná dohoda medzi ČSR a Maďarskom o výmene obyvateľstva, ktorú podpísali 27. februára 1946, súvisela s dekrétmi československého prezidenta Edvarda Beneša, týkajúcimi sa riešenia otázky Nemcov a Maďarov žijúcich v ČSR. Maďari, ktorí udalosti z roku 1947 sami zažili, hovoria o násilnom vysťahovaní a odmietajú výraz výmena obyvateľstva, píše MTI.

Viac o téme: VysťahovanieMaďarskoČeskoslovenskoSpomienka
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu