Utorok23. apríl 2024, meniny má Vojtech, zajtra Juraj

Francúzski poľnohospodári zablokovali v Paríži cesty vedúce k Víťaznému oblúku

(Zdroj: X/@Rabbitking007/AFP/Thomas Samson)

PARÍŽ - Francúzski farmári v piatok skoro ráno traktormi a balíkmi sena zablokovali dopravu okolo Víťazného oblúka v centre Paríža. Deklarovali, že cieľom ich protestu je "záchrana francúzskeho poľnohospodárstva". Ako uviedol spravodajský web France Info, polícia počas akcie zadržala 13 osôb.

Na proteste na námestí Place de l'Étoile sa zúčastňuje asi 150 farmárov. Počas blokády farmári položili aj veniec k večnému ohňu pod Víťazným oblúkom na počesť svojich kolegov, ktorých finančné problémy dohnali k samovražde. Ich pamiatku si farmári uctili minútou ticha a pokľaknutím. Združenie poľnohospodárov Coordination rural na začiatku svojej akcie deklarovalo, že "symbolicky a pokojne" preberá kontrolu nad Víťazným oblúkom.

Na sieti X vo svojom vyhlásení uviedlo, že ide o výkrik na "záchranu" poľnohospodárstva vo Francúzsku. Podľa vyhlásenia poľnohospodári žiadajú "rýchle opatrenia na záchranu 45 percent fariem, ktoré sú vo finančnej tiesni." AFP doplnila, že francúzski farmári pokračujú v blokovaní ciest, podpaľovaní pneumatík a obliehaní supermarketov a tvrdia, že potrebujú ďalšie opatrenia, aj keď vláda už sľúbila reformy v poľnohospodárskom sektore. Poľnohospodári v celej Európe už niekoľko týždňov protestujú proti príliš obmedzujúcim environmentálnym pravidlám, konkurencii v podobe lacného dovozu z krajín mimo Európskej únie a proti svojim nízkym príjmom, pripomenula vo svojej správe agentúra AFP.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu