Utorok23. apríl 2024, meniny má Vojtech, zajtra Juraj

Biden a Trump podľa očakávaní zvíťazili v primárkach svojich strán v Michigane

Donald Trump a Joe Biden Zobraziť galériu (2)
Donald Trump a Joe Biden (Zdroj: SITA/AP/Alex Brandon/Evan Vucci)

WASHINGTON - Americký prezident Joe Biden a jeho predchodca v úrade Donald Trump podľa očakávaní zvíťazili v utorňajších prezidentských primárkach svojich strán v americkom štáte Michigan. Vyplýva to z odhadov agentúry AP aj mnohých ďalších amerických médií založených na analýze dosiaľ sčítaných vyše 30 percent hlasov.

Biden porazil v demokratických primárkach minnesotského kongresmana Deana Phillipsa, ktorý je jeho jediným významnejším súperom v boji o nomináciu Demokratickej strany do novembrových prezidentských volieb.Trump zase v republikánskych primárkach predstihol bývalú veľvyslankyňa USA pri OSN Nikki Haleyovú, a to podľa čiastkových výsledkov s náskokom vyše 30 percentuálnych bodov.

archívne video

Bidenová odchod z paláca (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

V boji o republikánsku prezidentskú nomináciu tejto svojej hlavnej rivalke dosiaľ 77-ročný exprezident nedal žiadnu šancu, keďže vyhral už piate primárky po sebe, a to okrem Michiganu aj v štátoch Iowa, New Hampshire, Nevada či Haleyovej domovskej Južnej Karolíne, kde ju predstihol o 20 percentuálnych bodov.

Biden a Trump podľa
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Matt Rourke)

Odstúpenie Haleyovej z boja je tak zrejme len otázkou času. Pred časom však oznámila, že o priazeň voličov sa chce uchádzať aspoň do "super utorka", a síce 5. marca, keď sa republikánske primárky uskutočnia v 15 štátoch.

Biden taktiež s prehľadom zvíťazil vo všetkých doterajších primárkach, a to v Južnej Karolíne, Nevade a dokonca aj v New Hampshire, kde v dôsledku sporov okolo termínu ich konania napokon ani nefiguroval na hlasovacích lístkoch, no voliči ho na ne napriek tomu dopisovali.

Viac o téme: PrimárkyUSADonald TrumpJoe Biden
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu