Piatok12. apríl 2024, meniny má Estera, zajtra Aleš

V Peru vyhlásili stav zdravotnej núdze: Pre nadpriemerné teploty sa šíri hrozná choroba

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: gettyimages.com)

LIMA - Pre rastúci počet prípadov horúčky dengue bol vo väčšine provincií Peru vyhlásený stav zdravotnej núdze. Podľa agentúry AFP vyšší výskyt dengue súvisí s nadpriemernými teplotami ovzdušia vyvolanými klimatickým fenoménom El Niňo.

Podľa peruánskeho ministerstva zdravotníctva je počet prípadov horúčky dengue zaregistrovaných počas prvých siedmich týždňov tohto roka dvakrát vyšší ako v rovnakom období v roku 2023. Ide o viac ako 31-tisíc zaznamenaných prípadov.

archívne video

Peruánsky minister zdravotníctva César Vásquez už minulý týždeň priznal, že epidemiologická situácia sa úradom vymyká spod kontroly. Vyhlásenie stavu zdravotnej núdze umožní vláde rýchlejší prevod finančných prostriedkov do postihnutých regiónov a prepraviť tam aj lekárov a zdravotné sestry. Stav núdze sa týka 20 z 24 provincií vrátane regiónov, ktoré obklopujú hlavné mesto Lima.

Chorobu dengue šíri komár tropický (Aedys Egypti), ktorý sa rozmnožuje v horúcich a vlhkých podmienkach. Hoci väčšinu prípadov horúčky dengue sprevádzajú ľahké príznaky, choroba môže spôsobiť silné bolesti hlavy, horúčky a bolesti svalov. Jej symptómami sú aj bolesti kĺbov, svrbenie a rôzne vyrážky. Môže viesť až k vnútornému krvácaniu a k smrti. Minulý rok počas epidémie horúčky dengue zomrelo v Peru 18 ľudí, zatiaľ čo za prvé dva mesiace tohto roku vírusu podľahlo už 32 nakazených.

Viac o téme: HorúčkaDengueKomár PeruStav núdze
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu