Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Srbsko protestuje: Chorvátsky minister označil jeho prezidenta za bábku Ruska

Gordan Grlič Radman Zobraziť galériu (2)
Gordan Grlič Radman (Zdroj: SITA/AP/Omar Havana)

BELEHRAD - Srbsko v nedeľu poslalo Chorvátsku protestnú nótu po tom, ako chorvátsky minister zahraničných vecí Gordan Grlič Radman označil srbského prezidenta Aleksandra Vučiča za "ruský satelit" na Balkáne. Informujú o tom agentúry AP a HINA.

Ide o najnovší spor medzi susednými krajinami, medzi ktorými panuje napätie po väčšinu času od krvavého rozpadu Juhoslávie v 90. rokoch. Grlič Radman v sobotu pre televíziu N1 povedal, že Vučič sa musí rozhodnúť, na ktorej strane stojí – na strane Ruska alebo Európskej únie. "Pretože je nemožné a nepohodlné sedieť súčasne na dvoch stoličkách," uviedol.

archívne video

Reakcia strany SaS na protest farmárov. (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

"Nemal by mať veľkú dilemu," doplnil šéf chorvátskej diplomacie s tým, že Vučič môže zostať spojencom Moskvy, no Chorvátsko nedopustí, aby "škodlivý" ruský vplyv narušil stabilitu západného Balkánu. Vučič a ďalší srbskí predstavitelia reagovali rozhnevane. "Chorvátsky minister nielen surovo zasadhuje do vnútorných záležitostí Srbska, ale aj ako obvykle klame a uráža Srbov a vyhráža sa srbským občanom," napísal Vučič na sociálnej sieti.

"Grlič Radman má pravdu v jednej veci, možno som niekoho satelit... ale nikdy som nebol nikoho sluha, čo sa nedá povedať o Grličovi Radmanovi," vyhlásil Vučič. Srbské ministerstvo zahraničných vecí v protestnej nóte uviedlo, že od chorvátskych predstaviteľov očakáva, že sa v budúcnosti "zdržia vyjadrení, ktoré predstavujú zasahovanie do vnútorných záležitostí Srbska, a budú viesť politiku zmierenia a dobrých susedských vzťahov medzi oboma štátmi."

Aleksandar Vučič
Zobraziť galériu (2)
Aleksandar Vučič  (Zdroj: TASR/AP Photo/Darko Vojinovic)

Chorvátske ministerstvo zahraničných a európskych vecí v reakcii na nótu odmietlo tvrdenie o zasahovaní do záležitostí Srbska. Podotklo, že chorvátsky predstaviteľ "konštatoval skutočnosť, že Srbsko nie je v súlade so zahraničnou a bezpečnostnou politikou Európskej únie, pokiaľ ide o ruskú agresiu voči Ukrajine".

"Ako sme už zdôraznili, nikto nemôže byť kandidátom na členstvo v EÚ a využívať všetky výhody, ktoré z toho plynú, pričom sa bezzásadovo a vypočítavo vyhýba odsúdeniu ruskej agresie a s ňou súvisiacej politiky EÚ," doplnilo chorvátske ministerstvo.

Vučičova vláda udržiava úzke vzťahy s Moskvou napriek jej invázii na Ukrajine. Srbský líder sa často chváli blízkymi osobnými vzťahmi s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, hoci Srbsko oficiálne žiada o vstup do EÚ, približuje AP. HINA pripomína, že ide o druhú srbskú protestnú nótu pre Chorvátsko v tomto mesiaci. Prvú zaslali po karnevalovom sprievode, na ktorom zapálili figurínu Vučiča.

Viac o téme: SrbskoChorvátskoAleksandar VučičProtestná nótaGordan Grlič Radman
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu