Sobota2. marec 2024, meniny má Anežka, zajtra Bohumil, Bohumila

Nebezpečná situácia v jadrovej elektrárni: Po požiari museli odstaviť dva reaktory!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

PARÍŽ - V dôsledku požiaru v jadrovej elektrárni Chinon na západe Francúzska boli odstavené dva reaktory, informovala elektrárenská spoločnosť EDF. Informuje nedeľňajší servis tlačovej agentúry DPA.

Požiar vypukol v sobotu približne o 02.40 h pri hlavnom transformátore výrobného bloku číslo tri v nejadrovej oblasti prevádzky, uviedla EDF vo vyhlásení. Blok bol následne automaticky odstavený podľa príslušných protokolov.

archívne video

Vodohospodárska výstavba spustila verejné obstarávanie na modernizáciu turbín gabčíkovskej hydroelektrárne (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

Spoločnosť uviedla, že požiar je už uhasený

Keďže reaktory číslo tri a číslo štyri sú spárované, druhý z nich bol tiež odstavený v rámci preventívnych opatrení, dodala EDF. Francúzsky Úrad pre jadrovú bezpečnosť (ASN) uviedol, že požiar spôsobil stratu napájania reaktora číslo tri, čo viedlo k jeho automatickému odstaveniu.

Francúzsky Inštitút radiačnej ochrany a jadrovej bezpečnosti (IRSN) v samostatnom vyhlásení oznámil, že udalosť monitoroval, ale "nemala žiadny vplyv na obyvateľstvo ani na životné prostredie". ASN uviedol, že situáciu bude naďalej sledovať a v spolupráci s EDF a IRSN posúdi, kedy zruší núdzové opatrenia.

Viac o téme: Jadrová elektráreňReaktoryChinon
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu