Streda17. apríl 2024, meniny má Rudolf, zajtra Valér

Po útoku na katolícky kostol v Istanbule zadržali dvoch podozrivých

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

ISTANBUL — Po nedeľňajšom útoku na katolícky kostol v Istanbule, ktorý si vyžiadal jednu obeť, zadržala dvoch podozrivých pochádzajúcich z Tadžikistanu a Ruska. Na tlačovej konferencii to v nedeľu večer oznámil turecký minister vnútra Ali Yerlikaya, informovali agentúry DPA a AFP.

K útoku došlo o 11.40 h miestneho času (09.40 h SEČ), keď dvaja maskovaní útočníci vnikli do kostola sv. Márie v istanbulskej štvrti Sariyer počas bohoslužby a zabili jednu osobu. Kostol spravujú františkánski misionári z Talianska.Podľa medializovaných informácií mala obeť 52 rokov. Páchateľom sa po čine podarilo ujsť. Yerlikaya uviedol, že následne boli na 30 adresách vykonané razie a polícia zadržala celkovo 47 ľudí.

K útoku sa prostredníctvom platformy Telegram prihlásil tzv. Islamský štát, podľa ktorého bol reakciou na výzvu jeho vodcu na zabíjať židov a kresťanov po celom svete.V čase útoku bolo v kostole okolo 40 ľudí vrátane poľského generálneho konzula Witolda Leśniaka s rodinou.Viac ako 99 percent ľudí v Turecku sú moslimovia. V krajine žije aj viac ako 180.000 kresťanov.

V decembri 2023 turecké bezpečnostné sily zadržali 32 osôb podozrivých z údajného prepojenia s džihádistami z IS, ktoré plánovali útoky na kostoly a synagógy, ako aj na iracké veľvyslanectvo.Extrémisti z IS podnikli na tureckom území sériu útokov vrátane útoku na nočný klub v Istanbule v januári 2017, pri ktorom zahynulo 39 ľudí.

Viac o téme: Kostolútok Istanbul
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu