Štvrtok22. február 2024, meniny má Etela, zajtra Roman, Romana

Amatér detektorom objavil v Nórsku súbor zlatých šperkov zo 6. storočia

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: pixabay.com)

OSLO — Vzácne zlaté šperky zo 6. storočia objavil 51-ročný Nór počas augustovej vychádzky na pozemku farmy neďaleko mesta Stavanger, na ktorú si zobral aj nedávno kúpený detektor kovov. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Súbor obsahoval deväť nórskych zlatých medailónov a zlatých perál, ktoré kedysi tvorili honosný náhrdelník, ako aj tri zlaté prstene. Podľa archeológov je nález jedinečný vďaka vzoru na medailónoch; ide o druh koňa zo severskej mytológie. Šperky, ktoré vážia vyše 100 gramov, pochádzajú z obdobia okolo roku 500 nášho letopočtu. "Je to zlatý nález storočia v Nórsku. Nájsť naraz toľko zlata je veľmi nezvyčajné," povedal Ole Madsen, vedúci Archeologického múzea Stavangerskej univerzity (UiS). Predchádzajúci porovnateľný nález v Nórsku pochádza až z 19. storočia.

"Vzhľadom na miesto objavu a na to, čo vieme z iných podobných nálezov, ide pravdepodobne buď o ukryté cennosti, alebo o obetu bohom v ťažkých časoch," povedal profesor Haakon Reiersen. Podľa nórskych zákonov dostanú nálezca aj majiteľ pozemku odmenu, jej výška však ešte nebola stanovená.

Viac o téme: DetektorNórskoZlaté šperky6.storočie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu