Piatok24. máj 2024, meniny má Ela, Vanesa, zajtra Urban

Veliteľ junty v Nigeri odsúdil zavedenie ekonomických sankcií: USA z krajiny nariadili evakuáciu veľvyslanectva

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: SITA)

NIAMEY - Veliteľ junty, ktorá minulý týždeň zosadila nigerského prezidenta Mohameda Bazouma, v stredu odsúdil zavedenie ekonomických sankcií voči Nigeru. Uviedol tiež, že občania Francúzska nemajú dôvod na odchod z tejto africkej krajiny. Informuje agentúra AFP.

Členské krajiny Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) po minulotýždňovom zvrhnutí Bazouma uvalili na Niger obchodné a finančné sankcie a pohrozili použitím sily, ak sa junta nevzdá moci.

Bazoum (63) bol za prezidenta Nigeru zvolený pred dvoma rokmi, 26. júla ho zadržala a zvrhla elitná prezidentská stráž. Jej veliteľ generál Abdourahamane Tiani sa vyhlásil za vodcu krajiny. Tiani v reakcii na uvalenie sankcií uviedol, že junta "odmieta ustúpiť akejkoľvek hrozbe, nech už pochádza odkiaľkoľvek". Sankcie voči Nigeru označil za "cynické a nespravodlivé", ich cieľom je podľa neho "ponížiť" obranné a bezpečnostné sily Nigeru a urobiť krajinu "bezvládnou".

Mohamed Bazoum
Zobraziť galériu (2)
Mohamed Bazoum  (Zdroj: profimedia.sk)

"Odmietame akékoľvek zasahovanie do vnútorných záležitostí Nigeru," povedal v príhovore. Zopakoval, že zhoršenie bezpečnosti v krajine podnietilo armádu, aby prevzala moc. Dodal, že Francúzi neboli v Nigeri nikdy vystavení ani "najmenšej hrozbe".

USA nariadili čiastočnú evakuáciu svojho veľvyslanectva v Nigeri

Spojené štáty v stredu nariadili čiastočnú evakuáciu svojho veľvyslanectva v Nigeri. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničných vecí po tom, ako v tejto africkej krajine minulý týždeň po zosadení prezidenta prevzala moc vojenská junta. Informuje o tom správa agentúry AFP.

Evakuácia sa týka niektorých zamestnancov amerického veľvyslanectva v Niamey a ich rodinných príslušníkov, vyplýva z aktualizovaného cestovného odporúčania amerického rezortu diplomacie. Ministerstvo zároveň upozornilo amerických občanov, aby necestovali do Nigeru. "Veľvyslanectvo USA v Niamey dočasne znížilo počet svojich zamestnancov, pozastavilo bežné služby a občanom USA v Nigeri je schopné poskytnúť len núdzovú pomoc," píše sa vo vyhlásení.

Spojené štáty ostro odsúdili zvrhnutie nigerského prezidenta Mohameda Bazouma, no na rozdiel od Francúzska a ďalších európskych krajín nenariadili evakuáciu svojich občanov a nepozastavili pomoc pre túto africkú krajinu v hodnote stoviek miliónov dolárov, píše AFP.

Spojené štáty stoja pri tamojšom ľude

"Spojené štáty odmietajú snahy o zvrátenie ústavného poriadku Nigeru a stoja pri tamojšom ľude... v podpore demokratickej vlády a dodržiavania zásad právneho štátu a ľudských práv," povedal v stredu hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller. USA podľa jeho slov zostávajú "diplomaticky angažované na najvyšších úrovniach".

Miller predtým povedal, že v súčasnosti neexistujú náznaky hrozieb namierených voči Američanom či americkému veľvyslanectvu v Nigeri. Situácia v Niamey je podľa neho "pokojná". Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu telefonoval s prezidentom Bazoumom druhýkrát za uplynulé dva dni, uviedol vo vyhlásení americký rezort diplomacie. 

V Nigeri je rozmiestnených asi 1000 amerických vojakov, ktorí pomáhali vláde zosadeného prezidenta Bazouma v boji proti regionálnemu islamistickému povstaniu. Bazoum (63) bol za prezidenta Nigeru zvolený pred dvoma rokmi, minulý týždeň ho zadržala a zvrhla elitná prezidentská stráž. Jej veliteľ generál Abdourahamane Tiani sa vyhlásil za vodcu krajiny.                   

Viac o téme: ProtestSankcieUSANigerMohamed Bazoum
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu