Nedeľa14. apríl 2024, meniny má Justín, Justína, zajtra Fedor

Útok islamistov na plážový hotel si vyžiadal najmenej sedem obetí: Hostí držali ako rukojemníkov

Útok na hotel v Somálsku
Útok na hotel v Somálsku (Zdroj: repro foto Youtube/Sky News)

MOGADIŠO - Najmenej sedem obetí na životoch si v piatok vyžiadal útok ozbrojeného komanda na luxusný hotel v oblasti somálskeho hlavného mesta Mogadišo. K útoku sa neskôr prihlásilo islamistické zoskupenie aš-Šabáb.

Ako s odvolaním sa na políciu spresnila agentúra DPA, medzi obeťami je päť hostí hotela Pearl Beach, ktorý sa nachádza na pláži Lido Beach, a dvaja pracovníci strážnej služby. Podľa vyhlásenia vlády sa útočníci zamerali na hotel, ktorý zvyknú navštevovať aj vládni úradníci, informovala agentúra AFP. Polícia pre DPA uviedla, že útok sa začal výbuchmi, keď dvaja samovražední atentátnici pri vchode do hotela aktivovali výbušniny na svojich telách.

Následne do budovy vtrhlo ozbrojené komando islamistov, ktorých počet nebol polícii bezprostredne známy. Podľa dostupných informácií útočníci sa zmocnili hotelových hostí ako rukojemníkov, čím sťažili prácu bezpečnostných zložiek. "Bezpečnostné zložky zachránili mnoho ľudí z budovy. Operácia pokračuje," dodala vláda vo svojom vyhlásení.

Podľa očitých svedkov útok islamistov sprevádzali výbuchy a streľba. Hotelová reštaurácia bola v čase útoku plná ľudí, pretože ju nedávno - po rekonštrukcii - opäť otvorili, uviedli svedkovia. AFP pripomenula, že v auguste roku 2020 podnikli komandá hnutia aš-Šabáb útok na hotel Elite, ktorý sa tiež nachádza na pláži Lido. Zabili pri tom desať civilistov a jedného policajta. Bezpečnostným zložkám trvalo štyri hodiny, kým opäť získali kontrolu nad hotelovým komplexom.

Hnutie aš-Šabáb bolo síce vládnou armádou vytlačené zo somálskych miest, ale udržiava si moc vo vidieckych oblastiach, pričom naďalej uskutočňuje útoky na bezpečnostné a civilné ciele - vrátane hlavného mesta.

Aj v minulosti sa terčom týchto útokov často stávali hotely, keďže sa v nich zvyčajne zdržiavajú vysokopostavení somálski vládni úradníci či cudzinci - diplomati i turisti. Najnovší útok neďaleko Mogadiša poukazuje na endemické bezpečnostné problémy v Somálsku - krajine ležiacej v oblasti Afrického rohu a zápasiacej s následkami desaťročia trvajúcich ozbrojených konfliktov a početných prírodných katastrof.

V Somálsku sa skončilo obliehanie hotela, na ktorý zaútočili islamisti

Obliehanie hotela neďaleko somálskej metropoly Mogadišo, na ktorý v piatok večer zaútočili radikálni islamisti zo skupiny aš-Šabáb, sa v sobotu ráno skončilo zneškodnením útočníkov. Ako informovala agentúra AFP, oznámili to štátna tlačová agentúra SONNA a štátna televízia SNTV bez uvedenia akýchkoľvek číselných údajov.

"Bezpečnostné sily skoncovali s militantmi (Šabábu), ktorí uskutočnili smrtiaci teroristický útok na hotel Pearl Beach" južne od hlavného mesta Mogadišo, informovala SNTV s tým, že sa podarilo zachrániť "mnoho civilistov". Túto správu potvrdila aj tlačová agentúra SONNA. K zodpovednosti za útok sa prihlásila skupina aš-Šabáb, ktorá uviedla, že sa cielene zamerala na miesto navštevované vládnymi úradníkmi.

Somálska polícia v noci na sobotu podľa agentúry DPA uviedla, že útok sa začal výbuchmi, keď dvaja samovražední atentátnici pri vchode do hotela aktivovali výbušniny na svojich telách. Následne do budovy vtrhlo ozbrojené komando islamistov, ktorých počet nebol polícii bezprostredne známy.

Viac o téme: HotelPlážIslamistiútok SomálskoMogadišo
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu