Piatok22. september 2023, meniny má Móric, zajtra Zdenka

Britský expremiér Boris Johnson sa vzdal funkcie poslanca: Doplatil na večierky počas koronaopatrení

Boris Johnson
Boris Johnson

LONDÝN – Bývalý britský premiér Boris Johnson v piatok oznámil, že s okamžitou platnosťou odstupuje z funkcie poslanca Dolnej snemovne. Oznámili mu totiž, že bude čeliť postihu za zavádzanie parlamentu pri afére známej ako Partygate.

Johnson uviedol, že dostal list o vyšetrovaní parlamentného výboru, ktorý preveroval, či poslancom neposkytol nepravdivé vyjadrenia o večierkoch vo vládnych budovách v čase platnosti pandemických obmedzení. Expremiér vyhlásil, že ho úmysel viesť konanie voči nemu prekvapil a zároveň obvinil svojich oponentov, že sa ho snažia vyhnať zo zákonodarného zboru.

Po rezignácii Johnsona sa uskutočnia doplňujúce voľby

Po rezignácii Johnsona sa uskutočnia doplňujúce voľby v obvode na predmestí Londýna, ktorý v Dolnej snemovni zastupoval. Johnsonovu politickú kariéru charakterizovali škandály a návraty, Konzervatívnu stranu ako líder v roku 2019 doviedol k presvedčivému volebnému víťazstvu. Necelé tri roky na to ho pre množstvo škandálov vlastná strana prinútila odísť z premiérskeho postu.

Aféra Partygate prepukla po zisteniach, že v sídlach vládnych inštitúcií sa v rokoch 2020 a 2021 konali večierky v rozpore s prísnymi opatreniami proti šíreniu covidu. Polícia napokon udelila 126 pokút, z nich jednu Johnsonovi. Očakáva sa, že parlamentný výbor zverejní správu o Johnsonovi v najbližších týždňoch.

Viac o téme: FunkciaPoslanec Vzdať saVeľká BritániaBoris Johnson
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu