Pondelok25. september 2023, meniny má Vladislav, zajtra Edita

Ruské predsedníctvo v Bezpečnostnej rade OSN je ranou pre medzinárodný poriadok, ale aj fackou pre medzinárodné spoločenstvo

Mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN Zobraziť galériu (2)
Mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN (Zdroj: SITA/Evan Schneider/United Nations via AP)

KYJEV-Vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak označil predsedníctvo Ruska v Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN), ktorého sa Moskva ujala v sobotu, za "symbolickú ranu pre medzinárodný poriadok". Informuje denník The Guardian.

"Nie je to len hanba, ale aj rana pre systém medzinárodných vzťahov založených na pravidlách," vyhlásil Jermak. 

Prostriedky na zablokvanie predsedníctva nie sú

Spojené štáty však uviedli, že nemajú žiadne prostriedky na to, aby ruské predsedníctvo v BR OSN zablokovali. "Fakt, že v deň sviatku jedného teroristického štátu – Iránu – sa predsedníctva v BR OSN ujíma ďalší teroristický štát – Rusko –, hovorí sám za seba," napísal Jermak na Twitteri, čím odkazoval na iránsky sviatok Dňa islamskej republiky. Kyjev a jeho spojenci totiž Irán obviňujú z toho, že Rusku dodáva útočné drony. Teherán však tieto tvrdenia odmieta.

Rusko naposledy predsedalo pred vojnou

The Guardian pripomína, že Rusko naposledy predsedalo BR OSN vo februári 2022, keď sa začala ruská invázia na Ukrajinu. Vplyvná BR OSN pozostáva z 15 členov, ktorých úlohou je riešiť globálne krízy prijímaním sankcií či schvaľovaním vojenských operácií. Fakt, že jej päť stálych členov, ktorí majú právo veta a môžu tak zablokovať akúkoľvek rezolúciu, však podľa agentúry AFP odráža situáciu z čias konca druhej svetovej vojny.

Ukrajinskí predstavitelia od vypuknutia vojny poukazujú na to, že po zániku Sovietskeho zväzu a jeho rozpade na 15 nezávislých štátov získala Ruská federácie miesto v BR OSN "bez predchádzajúcej dohody" a bez dodržania postupov stanovených Chartou OSN. Sovietskemu zväzu bol post stáleho člena BR OSN určený ako jednej z víťazných mocností v druhej svetovej vojne.

Dmytro Kuleba
Zobraziť galériu (2)
Dmytro Kuleba  (Zdroj: SITA/Olivier Douliery, Pool Photo via AP)

Predsedníctvo Ruska v Bezpečnostnej rade OSN je fackou pre medzinárodné spoločenstvo

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba označil ruské predsedníctvo v Bezpečnostnej rade OSN , ktorého sa Moskva ujala v sobotu, "za facku do tváre medzinárodného spoločenstva". Informuje agentúra AFP. "Vyzývam súčasných členov BR OSN, aby zmarili akýkoľvek pokus Ruska o zneužitie svojej predsedníckej funkcie," napísal Kuleba v príspevku na Twitteri. Šéf ukrajinského rezortu diplomacie už predtým označil ruské predsedníctvo v BR OSN za "zlý vtip".

        
"Krajina, ktorá takto donebavolajúco porušuje Chartu OSN a napadla svojho suseda, nemá v BR OSN čo hľadať," uviedla hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová. Dodala však, že Spojené štáty nemajú žiadne prostriedky na to, aby ruské predsedníctvo v BR OSN zablokovali.
      

Viac o téme: RuskoOSNUkrajinaBezpečnostná rada OSN
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu