Štvrtok, 1. jún 2023. Meniny má Žaneta, zajtra Oxana, Xénia.

Francúzske odbory znova štrajkujú: Macron od dôchodkovej reformy neustúpil

Francúzske odbory pokračujú v štrajkoch proti nepopulárnej dôchodkovej reformeGaléria fotiek (3)
Francúzske odbory pokračujú v štrajkoch proti nepopulárnej dôchodkovej reforme
Zdroj: SITA/AP Photo/Bob Edme

PARÍŽ - Francúzske odbory vo štvrtok pokračujú v štrajkoch proti nepopulárnej dôchodkovej reforme, ktorú presadil prezident Emmanuel Macron. Nepracujú rafinérie a narušená je aj hromadná doprava. Informovala o tom agentúra AFP.


Narušené zásobovanie z rafinérií môže spôsobiť nedostatok paliva pre lietadlá na parížskych letiskách. To by zvýšilo množstvo problémov vo Francúzsku, pretože napríklad v Paríži sa pre štrajk smetiarov hromadia odpadky. Už teraz v uliciach hnijú tisíce ton odpadkov a smetiari chcú štrajkovať až do pondelka. Otázky viseli aj nad štátnou návštevou britského kráľa Karola III. Podľa britskej vlády sa však nič nezmenilo - kráľ s manželkou majú byť vo Francúzsku od nedele do stredy a odtiaľ odcestujú do Nemecka.

Francúzske odbory pokračujú v
Galéria fotiek (3)
Francúzske odbory pokračujú v štrajkoch proti nepopulárnej dôchodkovej reforme
Zdroj: SITA/AP Photo/Bob Edme

Macron v stredu v naživo vysielanom televíznom interview povedal, že reforma je "vo všeobecnom záujme krajiny". Preto je pripravený zmieriť sa s neobľúbenosťou. Návrh dôchodkovej reformy zvyšuje minimálny vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov.

Protestujúci ochromili dopravu

Stovky protestujúcich vo štvrtok ráno v Paríži na stanici Gare de Lyon narušili dopravu a spôsobili najmenej polhodinové meškania vlakov, uviedol národný prevádzkovateľ železníc SNCF. "A vytrváme, vytrváme, vytrváme až do zrušenia" reformy, skandovali protestujúci. Protesty sú vo štvrtok naplánované po celom Francúzsku. Do ulíc je preto vyslaných okolo 12.000 policajtov, vrátane 5000 v Paríži, oznámil minister vnútra Gérald Darmanin.

Francúzske odbory pokračujú v
Galéria fotiek (3)
Francúzske odbory pokračujú v štrajkoch proti nepopulárnej dôchodkovej reforme
Zdroj: SITA/AP Photo/Bob Edme

Protestujúci zablokovali aj príjazdovú cestu na Terminál 1 na parížskom letisku Charlesa de Gaulla. Zrušená bola asi polovica vysokorýchlostných vlakových spojov v krajine, informoval SNCF. Podľa odborov štrajkuje jedna štvrtina zamestnancov železníc. Nepremáva asi polovica prímestských vlakov do Paríža. Paul Kantola, 57-ročný tesár z predmestia Nanterre, uviedol, že pre štrajk musel vstávať o 05.00 h, aby sa dostal do práce načas. S protestujúcimi však súhlasí. "Starnutie za týchto podmienok naháňa strach. Už teraz sa z penzie nedá vyžiť," dodal.

Polícia zasiahla proti odporcom dôchodkovej reformy

Polícia v Paríži vo štvrtok použila obušky, slzotvorný plyn a omračujúce granáty, aby rozohnala radikálnych účastníkov protestu proti dôchodkovej reforme presadenej vládou prezidenta Emmanuela Macrona, informovala agentúra Reuters. Francúzsko vo štvrtok zažilo deviaty deň celoštátnych protestov proti zmenám v dôchodkovom systéme.

Prvé odhady policajných zložiek o účasti na protestoch v celej krajine naznačujú, že by mohla prekonať masové demonštrácie pred presadením kontroverzného zákona. Odborový zväz CGT uviedol, že len ulicami hlavného mesta pochodovalo približne 800.000 ľudí.

Podľa Reuters boli protestné pochody a zhromaždenia väčšinou pokojné. Okrem Paríža, kde anarchisti rozbíjali výklady obchodov, demolovali pouličný mobiliár a vyrabovali reštauráciu siete s rýchlym občerstvením, však polícia musela použiť slzotvorný plyn aj vo viacerých ďalších mestách vrátane Nantes a Bordeaux na západe krajiny. V meste Rennes na severozápade nasadila proti demonštrantom vodné delo.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články