Štvrtok, 2. február 2023. Meniny má Erich, Erik, Erika, zajtra Blažej.

EK sa ospravedlnila za von der Leyenovej zmätočný údaj o ukrajinských stratách

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der LeyenováGaléria fotiek (1)
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová
Zdroj: TASR/Michal Svítok

BRUSEL - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v rámci svojho stredajšieho príhovoru o Ukrajine spôsobila zmätok v súvislosti s počtom vojnových strát na strane ukrajinskej armády. EK sa za uvedenie sporného údaju neskôr ospravedlnila. Informoval o tom denník The Guardian.


Von der Leyenová povedala, že na Ukrajine od začiatku ruskej invázie prišlo o život približne 100.000 príslušníkov ukrajinskej armády a 20.000 civilistov. The Guardian pripomína, že Ukrajina veľa informácií o počte obetí vojny neudáva, keďže presné čísla by podľa nej mohli Rusku poskytnúť isté výhody.

Údaje v príhovore boli nepresné

Eurokomisia sa neskôr ospravedlnila a uviedla, že údaje v príhovore von der Leyenovej boli nepresné. Odhadovaný počet obetí na strane ukrajinskej armády totiž podľa EK nezahŕňal len mŕtvych, ale i ranených. Sporná veta bola následne z prepisu príhovoru na webstránke Komisie zmazaná a rovnako bolo upravená i videonahrávka von der Leyenovej prejavu. Hovorca ukrajinského generálneho štábu ukrajinským novinárom povedal, že k údajom eurokomisie sa vyjadrovať nebude. Dodal však, že Rusko za svoje činy na Ukrajine zaplatí.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články