Utorok, 7. február 2023. Meniny má Vanda, zajtra Zoja.

V Kambodži sa očakáva rokovanie ministrov obrany USA a Číny

Joe Biden a Kambodžský premiér Hun SenGaléria fotiek (2)
Joe Biden a Kambodžský premiér Hun Sen
Zdroj: SITA/AP Photo/Alex Brandon

PEKING - Ministri obrany Spojených štátov a Číny sa v Kambodži zúčastnia na rozšírenom stretnutí o bezpečnostných otázkach Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN). Vznikne tým priestor aj na ich osobné rokovanie, informuje agentúra AP.


 Ministri Lloyd Austin a Wej Feng-che zatiaľ nemajú formálne naplánované žiadne bilaterálne rokovanie, hovorca čínskeho ministerstva obrany však vo vyhlásení vydanom v nedeľu ponechal túto možnosť otvorenú. "Čína má pozitívny a otvorený postoj k výmenám názorov s USA počas stretnutia ASEAN-Plus a príslušné rezorty oboch krajín v tomto smere udržiavajú komunikáciu a koordináciu,“ povedal. Spojené štáty a Čína sú hlavnými rivalmi o vplyv v regióne.

V Kambodži sa očakáva
Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA/Li Bingyu/Xinhua via AP

USA ako dominantná vojenská veľmoc v rámci ASEAN podporuje v viacero svojich spojencov, postavenie Číny sa však zosilňuje. Ich vzťahy komplikuje najmä postavenie Taiwanu, ktorý Peking považuje za svoje územie a hrozí mu útokom. Problematické sú aj nároky Číny na Juhočínske more, ktoré sa snaží presadiť výstavbou umelých ostrovov. Obe krajiny sú v spore aj v otázke Ruska, ktoré Čína odmietla odsúdiť alebo sankcionovať za inváziu na Ukrajinu.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články