Utorok23. júl 2024, meniny má Oľga, zajtra Vladimír

Zelenskyj telefonoval s Leyenovou: EÚ žiada o ďalšiu pomoc a sankcie voči Rusku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (Zdroj: SITA/Ukrainian Presidential Press Office via AP)

KYJEV - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu požiadal EÚ, aby urýchlene Ukrajine poskytla ďalšiu finančnú pomoc a aby uvalila nové sankcie na Rusko. Vyjadril sa tak v telefonickom rozhovore s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Informuje o tom agentúra Reuters.

"Diskutovali sme o čo najskoršom poskytnutí ďalšej tranže makrofinančnej pomoci zo strany EÚ. Zdôraznená bola aj potreba nachystania 8. balíčka (západných) sankcií (voči Rusku), vrátane zákazu vydávania víz ruským občanom," uviedol Zelenskyj na Twitteri.

Zelenskyj varoval pred krutou zimou

Ukrajinský prezident predtým varoval Európanov pred ťažkou zimou, ktorú majú podľa jeho slov očakávať v dôsledku zníženého dovozu ruskej ropy a zemného plynu, uvádza Reuters. Teraz dodal, že s von der Leyenovou spoločne koordinovali "kroky na obmedzenie nadmerného zisku, aký má Rusko z predaja ropy a plynu". Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ už predtým povedal, že Kyjev očakáva v nadchádzajúcom týždni od EÚ tranžu makrofinančnej pomoci vo výške piatich miliárd eur, pripomína Reuters.

Viac o téme: RuskoUkrajinaUrsula von der LeyenováVolodymyr Zelenskyj
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu