Pondelok, 8. august 2022. Meniny má Oskar, zajtra Ľubomíra.

Guterresa znepokojuje rozhodnutie Číny čiastočne prerušiť spoluprácu s USA

Šéf OSN António GuterresGaléria fotiek (2)
Šéf OSN António Guterres
Zdroj: SITA/AP Photo/Hassan Ammar, File

NEW YORK - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres je presvedčený, že bez spolupráce medzi Spojenými štátmi a Čínou nebude možné riešiť najväčšie svetové výzvy. V piatok to uviedol hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.


"Pre generálneho tajomníka neexistuje spôsob, ako vyriešiť najpálčivejšie problémy celého sveta bez efektívneho dialógu a spolupráce medzi oboma týmito krajinami," povedal Dujarric. Reagoval tak na rozhodnutie Číny pozastaviť spoluprácu s USA vo viacerých oblastiach vrátane klimatickej zmeny, vojenských záležitostí či spolupráce pri prevencii drogovej trestnej činnosti.

Čínsky prezident Si Ťin-pching
Galéria fotiek (2)
Čínsky prezident Si Ťin-pching
Zdroj: SITA/Zhang Ling/Xinhua via AP

Ide o reakciu na návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane, ktorá podľa Číny znamená podkopávanie jej suverenity a územnej celistvosti. Vládnuca komunistická strana Číny považuje tento samosprávny ostrov za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať.

Čína che, aby USA napravili svoje chyby

Z krízy v americko-čínskych vzťahoch sa dá dostať jedine tak, že Spojené štáty "okamžite napravia svoje chyby", povedal vysokopostavený predstaviteľ čínskeho veľvyslanectva vo Washingtone Ťing Čchüan. V piatok ho v správe citoval portál britskej stanice Sky News. Vzťahy medzi oboma krajinami sa zhoršili po návšteve  predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane. Čína následne vo štvrtok spustila rozsiahle vojenské cvičenia v Taiwanskom prielive, ktoré budú trvať do nedele.

Ťing Čchüan vo svojich vyjadreniach narážal na protest Bieleho domu proti vojenským akciám Pekingu, ktoré tlmočil  čínskemu veľvyslancovi vo Washingtone. Američania označili čínske vojenské manévre v Taiwanskom prielive za nezodpovedné a v rozpore s udržaním mieru a stability v regióne. Ťing Čchüan však reagoval, že mier a stabilitu ohrozujú Spojené štáty. "Narušiteľom poriadku je tu americká strana," povedal. "Z tejto krízy sa dá dostať iba tak, že americká strana okamžite podnikne opatrenia, ktorými napraví svoje chyby a odstráni vážne dôsledky Pelosiovej návštevy," dodal. Peking považuje ostrovný Taiwan za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články