Utorok, 16. august 2022. Meniny má Leonard, zajtra Milica.

Čína nacvičuje simulovaný útok na Taiwan, tvrdí armáda

Galéria fotiek (2)
Zdroj: TASR/AP/Ng Han Guan

TCHAJ-PEJ - Čínska armáda v sobotu v okolí Taiwanu počas vojenských manévrov nacvičovala "simuláciu útoku na hlavný ostrov Taiwanu", uviedli taiwanské ozbrojené sily. Informovala o tom agentúra AFP.


Ministerstvo obrany v taiwanskom hlavnom meste Tchaj-pej uviedlo, že viacero čínskych bojových lietadiel a lodí operuje v blízkosti tohto ostrovného štátu. Niektoré z nich prekročili neoficiálnu stredovú líniu v Taiwanskom prielive oddeľujúcu Taiwan a Čínu, ktorú väčšinou rešpektujú obe strany. V reakcii na to taiwanská armáda vyslala lietadlá a vysielala varovania. Mobilizovala aj systémy protiraketovej obrany na sledovanie lietadla čínskej armády.

Čína nacvičuje simulovaný útok
Galéria fotiek (2)
Zdroj: TASR/AP/Ng Han Guan

Čína spustila manévre v okolí tejto samosprávnej ostrovnej republiky v reakcii na návštevu predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na Taiwane, píše AFP. Vládnuca komunistická strana Číny považuje fakticky nezávislý a demokratický Taiwan za súčasť svojho územia, ktoré chce jedného dňa ovládnuť, a to aj s použitím sily, ak to bude nutné.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články